Производството в строителния сектор в Европейския съюз и България се влошава отново. Резултатите за еврозоната също не са добри.
Данните на Евростат показват, че производството в строителния сектор на еврозоната се сви през март с 0,9% на месечна база след понижение с 0,6% през февруари, докато строителството в целия Европейски съюз се влоши с 1,4% спрямо предходния месец, когато се понижи с 0,6 на сто. По този начин беше заличен добрият ръст през първия месец на годината, когато строителството в ЕС и в еврозоната нарасна съответно с 1,1% и с 2,0%.
Понижението на годишна база в еврозоната през март е с 0,5 на сто, след като отбеляза ръст от 3,4% през февруари, като това представлява първо влошаване в строителния сектор от септември 2015-а година. Спад с 1,4% на годишна база през март бележи и строителството в целия ЕС след растеж с 3% през февруари. Това е първо влошаване на сектора на годишна база от август 2015-а година.
Въпреки слабите данни за март, производството в строителния сектор както на еврозоната, така и в ЕС, продължава да нараства за второ поредно тримесечие на тримесечна база, съответно с 1,1% и с 0,3% спрямо последните три месеца на миналата година. Тогава беше отчетен растеж съответно с 1,1% и с 0,8%.
Най-силно понижение в строителството е отчетено в Словения, Унгария и Чешката република. Най-добри показатели са регистрирани в Швеция, Франция и Холандия.
На годишна база най-солиден ръст в строителния сектор през март беше отчетен в Швеция и Холандия, докато най-солиден спад беше регистриран в Словения, Унгария, Полша, Чешката република и България (понижение с 9,3%).
Според Евростат строителството в България се влошава през март за пети пореден месец, свивайки се с 1,5% след понижение с 0,7% през февруари.
На годишна база строителният сектор в България също отбеляза влошаване за пети пореден месец, свивайки се през март с 9,3% (спрямо март 2015-а) след понижение с 5,1% през февруари и след спад с цели 10,4% през януари, информира Българското национално радио. По този показател България е сред петте най-слабо представящи се страни от ЕС.