Публичните финанси по света са в тежко състояние, заплашващо икономическото възстановяване, посочиха от Международния валутен фонд (МВФ). Инстутицята предупреди, че са необходими „обширни пакети от политики“ за подобряване на бюджетите на правителства, както и политически действия за намаляване на волатилността на глобалната икономика, предаде Financial Times.
Предупрежденията на МВФ идват на фона на засилващата се реторика от страна на организацията за потенциалните заплахи за икономиката на Великобритания, ако гласоподавателите изберат страната им да напусне Европейския съюз на референдума, който ще се проведе на 23 юни тази година. Анализаторите от организацията вече изтъкнаха, че икономиката на страната ще се намира в „продължителна“ несигурност, която е възможно да окаже тежки негативни ефекти върху финансовия сектор в Лондон.
Същевременно във фискалния си доклад, публикуван два пъти годишно, институцията обръща внимание, че финансовите позиции на много правителства по целия свят са изключително слаби. Освен това от фондът припомнят, че икономиките са изправени пред някои неидентифицирани по-рано рискове, като възможността от продължителен период на нисък растеж в комбинация от изключително висока задлъжнялост на правителствата – феномен, който в момента се наблюдава както на развиващите се, така и на развитите пазари.
От МВФ изтъкнаха, че нарушената стабилност на правителствените бюджети е особено валидна за страни като Бразилия, която се намира в най-дълбоката рецесия за последните повече от сто години. В резултат на това фискалните дефицити на правителството, както и на някои други държави, може да нарастнат над нивата си от 2009 г., предупредиха от организацията.