Три оперативни програми за новия програмен период 2014-2020 г. одобри правителството на днешното си заседание. Това са „Региони в растеж“, „Иновации и конкурентоспособност“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“. Те ще бъдат внесени в Европейската комисия (ЕК) за окончателно одобрение, съобщават от Министерски съвет (МС).
Индикативният бюджет на Оперативна програма „Региони в растеж“ възлиза на 1,589 млрд. евро. Тя е съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и националния бюджет.
Предвидената балансирана териториална подкрепа спомага за намаляване на социално-икономическите различия и дисбаланси на регионално ниво. Приоритетите на програмата, които ще се реализират в рамките на осем приоритетни оси, са насочени към подкрепа на политиката за градско развитие в 67 града и териториалните измерения на секторните политики.
Мерките за градско развитие включват енергийната ефективност в жилищни и административни сгради, подобряване на общинска социална, образователна, спортна и културна инфраструктура и интегриран градски транспорт. Секторните политики предвиждат инвестиции в публична инфраструктура от регионално значение – образователна, здравна, социална и пътна, регионален туризъм и превенция на риска от свлачища.
Финансирането на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж” е в размер на 582 760 622 евро, а националното съфинансиране – 102 840 110 евро. Очакваните резултати са увеличаване дела на завършилите висше образование на възраст 30-34 г. на 36% и намаляване на преждевременно напусналите училище на под 11% към 2020 г.
Общият индикативен бюджет на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” е 2 765 356 748 лв., от които 2 350 553 232 лв. от ЕФРР, а останалите са национално съфинансиране.
Изпълнението на програмата ще доведе до увеличаване на иновационната дейност на българските предприятия, повишаването на предприемаческата им активност, създаване и развитие на конкурентни предимства на предприятията, увеличен брой на производствените и търговските сгради с по-висока енергийна ефективност и положителен енергиен баланс и на предприятията, използващи възобновяеми източници за собствено потребление, повишаване ресурсната ефективност на предприятията.