Водите на Средиземно море са най-замърсените в света, алармират учени и природозащитници. Във вески кубически метър вода от морето се съдържат следи от 33 вида различни замърсители. На всеки литър пък се откриват по 10 грама нефтопродукти, съобщава руското издание Взгляд.
Средиземно море е особено замърсено в районите на големите пристанища – нефтопродуктите и другите замърсители са сериозна заплаха за здравето на хората, предупреждават още експертите.
Всяка година във водите на морето се излива – умишлено или в резултат на инцидент, по 400 хил. тона нефтопродукти. На всеки километър от морското дъно се намират средно по 1,9 хил. предмета – замърсители от човешка дейност. Предметите от пластмаса са особено опасни за флората и фауната в морето.
По крайбрежието на Средиземно море живеят около 150 млн. души, а към тях всяко лято се добавят и над 200 млн. души, прекарващи отпуската си на морския бряг.
По думите на професора по екология в Барселонския университет Жоан Рос, нито една риба или морски продукт от Средиземно море вече не е екологично чиста. В някои риби – като туна и риба-меч концентрацията на меркурий пък е толкова висока, че употребата им е опасна за здравето на хората, сочат данни от паралелно изследване.