Съществува опасност за водна криза в София, която може да обхване 25% от населението. За това предупредиха днес по време на пресконференция експерти хидроинженери от Националния комитет за подобряването на водоснабдяването на България (НКПВБ).
Причината за проблема според тях е в снабдяването с вода на ¼ от столичните граждани от язовир Бели Искър, чието състояние в момента е близо до критичния минимум. Изкуственият водоем е разполагал с обем от 15 милиона кубични метра вода, но от няколко години функционира при авариен режим и от общия му обем са използвани 12,5 милиона. Разликата от 2,5 милиона кубични метра е месечното потребление на 25% от софийското население, съобщава iNews.bg.
Експерти смятат, че най-потърпевши ще бъдат живеещите в кварталите "Дървеница", "Суходол", части то "Люлин", както и живеещите в Банкя и Бояна, Железница и Бистрица. Селищата, които разполагат с връзка с водохранилища, обаче няма да пострадат.
Ако до месец март не започне снеготопене и сериозен приток на вода към язовира, критичната ситуация ще бъде налице най-вероятно през месеците август, септември и октомври, информира Dariknews.bg.
Председателят на НКПВБ инженер Ганчо Хитров смята, че "Софийска вода" незабавно трябва да пристъпи към разработването на технически проект за прехвърляне на вода от пречиствателна станция "Бистрица", която да бъде подадена към Рилския водопровод. Вариантът е предложен вече на Народното събрание, Столичната община и на "Софийска вода", но отговорът на сезираните все още не е ясен.
Според експертите водната система на столицата не е предназначена за обслужване на повече от 2,5 милиона потребители.