Водят се неформални разговори за участие на България в американската противоракетна отбрана (ПРО). Това стана ясно по време на първата лекция на посланика на САЩ у нас Джеймс Уорлик пред Атлантическия клуб.
Той допълни, че в момента дискусиите са на много ранен етап, при който САЩ все още не е отправил към България конкретни искания.
По думите на Уорлик има място за България в ПРО. На въпрос дали в страната ни ще бъдат разположени части от нея, посланикът отговори така: На този етап трябва да проведем консултации, да видим какви възможности има. Това ще се случи както на техническо ниво, така и на ниво политика.
По думите на Уорлик ролята на България в противоракетната защита ще бъде определена от интересите на българското правителство.
Имайки предвид изразения интерес от страна на България към днешна дата и географското й положение, както и сътрудничеството ни до момента, то се надяваме, че дискусиите по противорекетната отбрана ще продължат и ще бъдат ползотворни, каза още посланикът на САЩ, цитиран от Dariknews.bg.
В лекцията си Джеймс Уорлик прогнозира ново партньорство на България със САЩ, с поглед на България отвъд границите й и с посрещане на предизвикателства в региона и извън него. Американският дипломат подчерта, че и САЩ, и България желаят добри и продуктивни отношения с демократична Русия. САЩ няма да искат от българското правителство или народ да избират между Москва и Вашингтон, категоричен беше Уорлик.
Говорейки за предизвикателствата, Джеймс Уорлик подчерта приноса на България в Афганистан, като отбеляза военното сътрудничество на страната ни със САЩ.
Уорлик засегна и още една "гореща" тема по време на лекцията си. Той заяви, че българският народ трябва да се гордее с операция "Октопод". Посланикът опроверга появилите се твърдения, че в акцията има американско участие и подчерта, че операцията е замислена и осъществена с изключителна прецизност без помощта на САЩ. Готови сме да ви помагаме по всякакъв начин, посочи още американският посланик.
Становището на правителството за разполагането на елементи на ПРО у нас е, че Европейската комисия и българският парламент трябва да кажат мнението си по въпроса, каза премиерът Бойко Борисов.
"Разговорите предстоят, а когато нещо предстои, значи до този момент не е говорено. Това не е еднозначно мое решение. В две посоки ще чакаме отговори - от ЕК, тъй като сме държава - член на ЕС, и второ, това ще бъде решено от българския парламент. Моето мнение е ние да бъдем солидарни", добави Борисов.
На въпрос дали България може да участва в този щит, Борисов заяви: Считам, че когато си член на НАТО, трябва да работим за общата, колективна сигурност.
Решението за това къде да се разположат елементи от противоракетния щит е наполовина математическо, наполовина политическо, каза президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси.
Смятам, че в духа на установеното военно сътрудничество между САЩ и България, изградените българо-американски военни бази у нас, съвсем естествено продължение би билода поканим елементи от противоракетния щит на наша територия, посочи Паси.
Миналата седмица Румъния обяви, че ще приеме на своя територия американска система за прехващане на балистични ракети, припомня БТА. Френският държавен секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш заяви днес в Букурещ, че европейците трябва повече да се интересуват и да обсъждат планирания от САЩ противоракетен щит в Източна Европа, посочи "Франс прес", цитирана от БТА.
Според САЩ системата за ПРО ще бъде готова за действие до 2015 г. и е насочена срещу заплаха от Иран. Русия разглежда плановете на САЩ като заплаха за своята сигурност и като американска намеса в сферата й на влияние, отбелязва "Ройтерс".