Войната на Русия в Украйна нанесе тежък удар по украинската икономика, която се сви с една трета - най-резкият спад, след като страната обяви независимост от СССР през 1991. Но сега тя отново започва да се съвзема.
След като през пролетта украинската съпротива принуди руската армия да се изтегли от столицата, секторът на търговията на дребно и икономиката като цяло започнаха да се възстановяват. Данните на Европейската бизнес асоциация на Украйна, която обединява повече от 1000 чуждестранни и украински компании, потвърждават това. До края на май миналата година 47% от компаниите вече са възобновили напълно дейността си, а други 50% работят, макар и с ограничения.
През втората година на войната съществува заплаха от пореден спад, въпреки че той ще е в много по-малък мащаб. Икономистите прогнозират спад на БВП с до 5 процента или дори лек ръст, съобщава агенция "Ройтерс", цитирана от DW.
Липсата на надеждни енергийни доставки продължава да бъдат основна пречка. По данни на Министерството на икономиката през миналата година в страната са внесени 669 400 генератора, които да подготвят страната за прекъсвания на електричеството. Между 40 и 60% от мощностите в енергетиката са извън строя.
Още през лятото правителството демонстрира по-голяма увереност за икономиката, особено след споразумението за износ на зърно, договорено с помощта на ООН. Това спаси селското стопанство, което преди войната осигуряваше около 12% от БВП на Украйна и около 40 процента от износа. В средата на февруари обаче износът на зърно за сезон 2022-2023 г., който продължава от юли до юни, спадна с 29,3% до 29,7 млн. тона.
Огромният ръст на военните разходи, включително и за заплатите на военнослужещите, също е дал тласък на икономиката, казва Виталий Вавришчук от инвестиционната къща ICU. По данни на Съвета за национална сигурност през миналата година Украйна е похарчила около 1,5 трилиона гривни (равняващи се на около 40 млрд. евро) за отбранителния си сектор. Това съответства на около една трета от БВП.
Десетки милиарди долари чуждестранна помощ също са предоставени за балансиране на бюджетния дефицит и за модернизиране на въоръжените сили на Украйна.
Стоманодобивният сектор, който традиционно е важен стълб на украинската икономика, е сред най-тежко засегнатите. Преди войната Украйна беше 14-ят по големина производител на стомана в света. Две водещи предприятия за производство на стомана - “Азовстал” и "ММК Илича" в Мариупол, бяха разрушени и обявиха несъстоятелност. Тези, които са останали, се борят с прекъсванията на електрозахранването.
Русия блокира черноморските пристанища, необходими са нови маршрути за износ през Полша. Въпреки това "Арселор", най-големият чуждестранен инвеститор в Украйна, иска да остане в страната. Най-големият работодател в Кривой Рог, родното място на Зеленски, е запазил своите 26 000 служители, въпреки спада в производството и планира да инвестира 130 млн. долара през тази година.