Волен Сидеров и Корман Исмаилов се сбиха в студиото на БНР

22.05.2011 | 13:00
по статията работи:
Предаването е било прекъснато. Лидерът на "Атака" няма място в политиката, смятат от СДС*
Волен Сидеров и Корман Исмаилов се сбиха в студиото на БНР

*Инфомацията е актуализирана към 16:30 часа

Бой по време на ефир

Скандал между лидера на Атака Волен Сидеров и независимия депутат Корман Исмаилов в студиото на предаването "Неделя 150" на Българското национално радио, прерасна в сбиване между двамата.

Редакторът на предаването Владислав Прелезов съобщи за БНТ, че във връзка с инцидента пред джамията в София, заедно с водещия Величко Конакчиев са поканили за разговор по тази тема много политици. Той подчерта, че гостите са били в целия политически спектър: Мартин Димитров, Лютви Местан, Димитър Главчев, ГЕРБ, Михаил Миков, лидерът на партия Атака Волен Сидеров, независимият депутат Корман Исмаилов.

Сидеров е направил изявление, че ще покаже снимки от случилото се, на специално свикана пресконференция днес. Корман Исмаилов е влязъл в студиото след Сидеров, а основната тема на разговора с него е била какво се е случило в Джебел на Демир баба. След влизането на Исмаилов са започнали взаимни нападки и накрая Сидеров е станал от мястото си и се е стигнало до физическа разправа.

Самият Владислав Прелезов, заедно с водещия Величко Конакчиев, са разтървали двамата депутати. Предаването е било прекъснато с музика за повече от 6-7 минути докато страстите утихнат.

"Това е гнездо на екстремисти, това не е джамия, не е храм. Седят с ножове там и полицията не прави нищо. Вие сте опасни за цяла Европа и трябва да бъдете озаптени". Това заяви лидерът на "Атака" Волен Сидеров. От своя страна Исмаилов каза, че никой не отива с нож на църква и на джамия. Не съм представител на етническа партия, категоричен бе Исмаилов, цитиран от БГНЕС.

Първи е посегнал Волен Сидеров, след стълкновението Корман Исмаилов е отишъл при Сидеров с думите "Дай да си стиснем ръцете". Двамата действително са си стиснали ръцете, след което Сидеров е напуснал студиото.

Михаил Миков, заместник-председател на ПГ на Коалиция за България припомни какво се случи в Сараево преди 7-8 години. "Нека да се припомни какво се случи в Сараево, че там градинките са изпълнени с гробове. Запалените полета горят много години. Трябва сериозен размисъл. Министър-председателят е длъжник, въпреки изявлението му. Той трябва незабавно да се разграничи от такъв тип политика, а не да казва ако, то еди какво си. Не става въпрос само за мюсюлманството, става въпрос въобще за другия. Това се случва в центъра на българската столица, която е в Европа. Трябва ясно да си дадем сметка за какво става въпрос. БСП е била ясна по този въпрос винаги", категоричен бе Миков. Сидеров отново прекъсна Миков и заяви: "Вие взривявахте църкви и убивахте хора. Вие взривихте "Света Неделя" през 1925 година".

"Позволете ми да не се съобразя с думите инцидент, каза по-рано в предаването зам. председателят на ДПС Лютви Местан по БНР по повод нападението на привърженици на "Атака" над молещите се в петък край джамията в София. Това е груб националистически взлом, поредно посегателство срещу основни права. Особеността на българския национализъм в лицето на "Атака" е, че това са актове срещу човешките права на един овластен национализъм, каза Местан. Подпалени бяха молитвени килими и това е делегитимация на демократичното устройство на държавата. Това бламира властта, поставя на карта етническият мир. Това застрашава европейската визия на държавата. Държавата не може да изплаща контрибуция на "Атака", заяви Местан. По думите му политическа партия ГЕРБ носи своята отговорност за превръщането на "Атака" във фактор на българската политика заради допускането им във властта. Това коалиционно допускане зарежда с особена агресивност Волен Сидеров и ескалацията на фашизоидните им прояви. Затова, персоналната отговорност на министър-председателя ще се изразява не в това да чака кога Сидеров ще оттегли подкрепата си, а да го изрита, защото поставя под съмнение европейската легитимност на България. Това ще го постави в трудна ситуация, но аз вярвам, че той поставя етническият мир по-високо и по-важен от подкрепата на "Атака".

"Второто нещо, което очакваме е съдебната система, правоохранителната система, да наложи закона с цялата му строгост. Има достатъчно текстове в НК за етническа омраза. Големият проблем е, че тези разпоредби не се прилагат. Тези разпоредби обаче вече не могат да стоят мъртви след 20 май", каза Местан.

За сблъсъците пред джамията в София, лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров каза, че се радва, че "гражданското общество се разграничи и каза това, което мисли за Сидеров и неговите изцепки". Според Димитров това, което се случи е извън демокрацията и извън морала. "Сидеров смята, че явно ще събере гласоподаватели с подобно поведение, което обаче не може да бъде толерирано. Вътрешният министър Цветан Цветанов трябва сега да разследва своя коалиционен партньор и неговото поведение и аз сега с нетърпение чакам да видя резултатите. Ако това продължава така можем да си създадем проблеми там, където отдавна не сме имали проблеми заради един човек, заради една партия", подчерта лидерът на СДС.

Започва нещо, което не можем да допуснем. Така са тръгвали репресиите срещу евреите, заяви художникът проф. Ивайло Мирчев. Той каза, че е омерзен от станалото и това е поведение, което не може да се допусне. Такова говорене, такъв стил е недопустим, каза художникът по повод изявите на лидера на "Атака" и неговите съмишленици.

Коментари по скандала

Коментарът на Владислав Прелезов е, че политиката не трябва да прераства в публични стълкновения, камо ли на трибуната на свободното слово, каквито са националните медии. Той призна, че за първи път в журналистическата си кариера двама политици "се дърпат, се бият в едно свободно студио - в никакъв случай такива инциденти не трябва да бъдет водещи в българската журналистика и тепърва ще се разисква защо политическата толерантност в България губи смисъл".

Генералният директор на БНР Валерий Тодоров заяви в декларация по повод инцидента, че е недопустимо ефирът на БНР - най-голямата обществена медия в страната - да бъде използван за разпалване на етнически, религиозни и национални вражди. Във връзка с инцидента, от радиото излизат с официално становище.

"Недопустимо е ефирът на БНР, както и ефирът на останалите медии в страната, да бъде използван за разпалване на етнически, религиозни и национални вражди, за подбуждане към насилие и физическа разправа", се казва в декларация на радиото.

От медията призовават политическите институции в страната, парламента, партиите и всички гаранти на гражданското общество да проявяват нетърпимост към прояви, които биха могли да накърнят личното достойнство, убежденията и вярванията на гражданите. В хода на предстоящата предизборна борба е необходимо да се гарантират политическата толерантност, конституционните методи на съперничество и гражданският мир.

"Обръщаме се с призив към останалите медии за изработване на мерки, в съответствие с нашия Етичен кодекс, за възпиране в ефир на всички прояви, които могат да провокират нетърпимост и насилие", се казва още в съобщението

"Съюзът на демократичните сили изразява своето недоумение от събитията през последните дни, провокирани от политическа партия „Атака" и лично от нейния лидер Волен Сидеров. Поведението на коалиционния партньор на ГЕРБ в този парламент противоречи на всички принципи, които СДС и българските граждани отстояваха през последните 20 години. Случилото се в студиото за пореден път доказва, че Волен Сидеров няма място в българската политика, ако искаме поне да претендираме, че тя се нормализира, се казва в официално съобщение. Според сините, подобно поведение е и ясно доказателство за безсилието на същия да убеди собствените си последователи "във фашистките си възгледи".

"Призоваваме институциите, които са отговорни в подобни случаи, а именно българското Следствие и Прокуратура да си свършат работата. Достатъчно време поведението на лидера на "Атака" бе толерирано", заявиха още от СДС

Над 1300 души са се подписали по-рано днес под петиция в интернет, в която се призовава главният прокурор Борис Велчев да поиска свалянето на имунитета на лидера на „Атака" Волен Сидеров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...