Нов ценови балон застрашава глобалната стабилност заради стимулиращите парични мерки и високата ликвидност на световно ниво. На това мнение е германският финансов министър Волфганг Шойбле. „Ние трябва да си вземем поука от последната криза, която преживяхме“, коментира той, цитиран от Hendelsblatt.
По думите на Шойбле мерките на паричната политика не могат да решат икономическите проблеми на редица развити страни. „Необходимо е да се обърне повече внимание на същността на реалната икономика. Прекалено често фокусът пада върху финансовия сектор, а той не е толкова устойчив“, допълва той.
„Ако погледнете какво се случва на глобално ниво - а именно увеличаването на публичната и на частната ликвидност на финансовите пазари, може да се каже със сигурност, че ние се движим към следващия ценови балон“, твърди Шойбле.
На 9 март Европейската централна банка (ЕЦБ) стартира програмата за изкупуване на облигации. Тя беше одобрена от институцията през януари и трябва да продължи да действа до 2016 г., като при необходимост срокът й може да бъде удължен. Според "Плана Драги" в рамките на следващите две години в еврозоната ще бъдат изкупени ценни книжа на стойност над 1 трилион евро.
В началото на септември пък от финансовата институция остави без промяна основните лихви в еврозоната на фона на все още ниската инфлация за страните от валутния съюз. Така репо лихвата остана на рекордно ниското ниво от 0,05%. Депозитната лихва е в размер на минус 0,2 на сто, а заемната - 0,3%.