Временната комисия за ЧЕЗ още няма отговор как се финансира сделката

29.03.2018 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Арбитражното дело на CEZ Group още е в много начална фаза и не е ясна сумата на иска, каза Валентин Николов
Временната комисия за ЧЕЗ още няма отговор как се финансира сделката
Снимка: БГНЕС

Въпреки че изслушаха доклади на специалните служби, депутатите от временната комисия за продажбата на "ЧЕЗ България" още не могат да си отговорят на въпроса кой стои зад "Инерком България" и какъв ще бъде механизмът за финансиране на тази сделка. Това обясниха депутатите Валентин Николов (ГЕРБ) и Атанас Костадинов (БСП) пред БНТ.

България се основава на данни на специалните служби, защото сделката е оформена по британското законодателство и е сключена в друга държава и страната ни няма пряк достъп до информацията, обясни Николов. Костадинов допълни, че службите са си свършили работата добре и периодично са докладвали за ситуацията в компанията още от 2010 г.

И двамата депутати заявиха, че са поканени още институции, които да изяснят тези отговори, защото това е от публичен интерес. Сред тях е и премиерът Бойко Борисов, който да обясни защо е взето решение държавата да участва в тази сделка.

По време на второто заседание на временната комисия, закрита за външни лица, са били изслушане представители на Министерството на финансите относно арбитражното дело на CEZ Group срещу България, което се води във Вашингтон.

Валентин Николов каза, че то все още е в начална фаза - избор на главен арбитър. Все още не се знае и каква е сумата на иска на чешката компания, допълни той и отказа повече подробности, за да не бъдат накърнени интересите на българската държава.

Атанас Костадинов припомни, че има още два арбитража от другите две електроразпределителни дружества - EVN и Energo Pro, които са в напреднала фаза. Според него 80% от мотивите в тези искове се покриват и по аналогия от първото дело може да се вадят заключения каква ще е съдбата и на другите.

Според Валентин Николов няма как правата на CEZ по арбитражното дело да се прехвърлят върху "Инерком България", защото е българска компания, а според правилата на арбитража дело срещу България може да води само чуждестранен инвеститор.

"Не можем да кажем, че това ще финансира впоследствие сделката", каза още той, отговаряйки на коментарите, че "Инерком България" би могла да възстанови разходите по покупката на "ЧЕЗ България" с парите, присъдени от Арбитража.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...