Със закриването на Министерството на извънредните ситуации дирекциите „Гражданска защита" и "Национален телефон 112" минават към структурата на МВР. Това е записано в промените в Закона за МВР, който депутатите приеха на първо четене днес, предаде Агенция „Фокус". "За" гласуваха 112 депутати.
Заради несъгласие на промените в закона депутатите на "Ред, законност и справедливост" напуснаха залата. От партията съобщиха, че продължават да дават подкрепата си за правителството на ГЕРБ и напускат залата, за да не гласуват с "против".
От партията, ръководена от Яне Янев, нарекоха промените в закона „разпилян нормативен акт и социалистически законодателен анахронизъм”.
По-рано от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че със създаването на дирекция „Борба с организираната престъпност" ще се подобри оперативното сътрудничество с останалите служби в МВР. Освен това ще се създаде възможност да се подобри работата на министерството в борбата с организираната престъпност и корупцията. По думите на Цветанов по това направление досега са били изземвани функции в сектора „Обща престъпност".
Недопустимо е контрабандата например да не е в дирекция ГДБОП, както и злоупотребите с еврофондовете, коментира Цветанов.
В законопроекта за промени в Закона за МВР има две части. Едната, която заслужава подкрепа, е свързана с участие на страната по ангажименти към ЕС. Другата част, която отбелязва регрес по отношение на интеграцията на системата на МВР, касае частта за синдикалната дейност. Това заяви от парламентарната трибуна бившият министър на вътрешните работи и депутат от "Коалиция за България" Михаил Миков.
Според "червения" депутат с промените няма ясно разграничение между политическо ръководство и професионален състав. По думите му това връща до голяма степен министерството назад. Като пример Миков посочи липсата на разграничение между полицая на улицата и един работещ в администрацията - и двамата имат еднакъв статус.
По отношение на дирекцията за борба с организираната престъпност бившият вътрешен министър каза, че звеното се изважда от единния състав и професионалните структури, които трябва да действат интегрирано. Това по думите му се прави с цел звеното да е на пряко подчинение на политическото ръководство в министерството.
С промените в Закона за МВР се предлага още по голяма централизация в министерството. Това каза от парламентарната трибуна Йордан Бакалов от "Синята коалиция". Според него това противоречи с декларираното от ГЕРБ преди изборите, че ще се търси децентрализация в МВР, както и прехвърляне на "Гражданска защита" и "Противопожарна безопасност" към местната власт за по-голяма ефективност.
На национално равнище резултатите от противодействие на организираната престъпност трябва да се оценяват не по количествени показатели – брой на задържаните или в килограми наркотици. Трябва да се оценяват щетите, които тази престъпност нанася върху икономиката на страната, обясни още "синият" депутат.
Предлаганите промени трябва да бъдат само временен вариант преди приемането на изцяло нов Закон за МВР. Това са само козметични промени в закона, които са повърхностни и частични и управляващите не трябва да се задоволяват с тях, коментира още Бакалов.
По промените в Закона за МВР виждаме една недобре свършена работа, прибързана, недобре обмислена. Виждаме механично прехвърляне на дирекции и функции. Със сигурността не трябва да се допускат никакви грешки. Като законодатели носим отговорност и затова ДПС няма да подкрепи този проект. Това каза от парламентарната трибуна Емел Етем, бивш министър на извънредните ситуации и депутат от ДПС.
От партията очакват задълбочен анализ по промените, който да бъде внесен от управляващата партия. Трябва да се започне най-напред с един стратегически документ и да се пристъпи към неговото
отразяване в различните закони, каза още Етем.
Според депутата Министерството на извънредните ситуации (МИС) през последните четири години е направило немалко.