Все по-близо до единен банков надзор в еврозоната

13.12.2012 | 08:53
по статията работи: Петя Бързилска
Все още няма яснота за страни извън валутния съюз, сред които е България
Все по-близо до единен банков надзор в еврозоната

Финансовите министри от еврозоната постигнаха споразумение за банковия надзор в страните от валутния съюз в навечерието на среща на върха в Брюксел.

Новите правила, които трябва да наложат едно т.нар. разумно банкиране, се разглеждат като жизненоважно за укрепването на банковата система на фона на виждането, че банковите фалити са довели до краха на икономиката, пише "Би Би Си".

Единният банков надзор за страните от еврозоната се очаква бъде основната тема на започващия днес следобед Европейски съвет в Брюксел.

Късно тази нощ след 14-часови преговори финансовите министри се споразумяха за основните параметри на надзора, което дава шанс, противно на прогнозите, срещата на държавните и правителствени ръководители да завърши с успех, предаде БНР.

Днешната среща ще е третата среща на върха, на която ще се говори за плюсовете, минусите, и обхвата на общия банков надзор. Когато преди половин година идеята за него излезе напред в европейския дневен ред, изглеждаше, че темата е консенсусна, и няма проблем решението да бъде взето до края на тази година.

Впоследстие обаче се появиха различни позиции дали единния надзор трябва да обхваща всички банки в еврозоната, или само по-големите, които извършват трансгранични операции и управляват значителни обществени средства.

Тази нощ финансовите министри постигнаха компромис по втория вариант, за който настояваше Германия, както и по надзорните функции на Европейската централна банка (ЕЦБ). Това отваря пътя държавните и правителствени ръководители да приемат решението, и надзорния механизъм да заработи от 2014 година.

Споразумението дава правомощия на ЕЦБ да затваря банки, които не спазват правилата. Той също така позволява спасителните фондове да бъдат използване за спасяване на финансови институции във валутния съюз.

Все още обаче няма яснота за перспективите на страните, които засега са извън еврозоната – като България. Предвижда се те да могат да се присъединят доброволно към общия надзор, досега обаче не е предложена формула как освен равни задължения, те да имат и равни права.

Единният надзор се разглежда като първа стъпка към бъдещия банков съюз и още по-плътната ингеграция на страните, използващи общата валута – откъдето произтичат и страховете на останалите държави, че така ще се легализира Европа на две скорости.

България ще бъде представена на срещата на върха от премиера Бойко Борисов, който по-рано днес ще участва и в традиционния работен обяд на лидерите от Европейската народна партия, заедно с председателите на Европейската комисия и Европейския съвет. Утре в Брюксел Борисов и сръбския премиер Ивица Дачич се очаква да подпишат споразумение за изграждане на газопровод между България и Сърбия.

В белгийската столица днес ще заседават и финансовите министри от еврозоната, които се очаква да вземат решение за отпускане на следващия транш от финансовата помощ за Гърция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...