За първите осем месеца на 2012 година близо 1,5 милиона здравноосигурени лица, навършили пълнолетие, са направили профилактичен преглед при своя личен лекар. Според данни, публикувани от
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), това са със почти 124 хиляди повече души в сравнение със същия период миналата година.
Увеличение на профилактичните прегледи има и при децата на възраст от 2 до 7 години. За разглеждания осеммесечен период на 2012 година, по програма „Детско здравеопазване“, личните лекари са
извършили 368 915 прегледа в тази възрастова група. Миналата година те са били с 14 хиляди по-малко.
При новородени бебета и ненавършили една година, прегледите са 407 хиляди. 145 пък са посещенията на родители с деца между една и две години, а 330 хиляди – на деца на възраст между седем и осемнадесет години.
Имунизациите – включително и манту, на подрастващите от новородени до пълнолетни, са 714 хиляди на брой.
По програма „Майчино здравеопазване“ за посочения период личните лекари са извършили 6 865 профилактични прегледи на бременни жени, а лекарите специалисти – 265 168.
Сключилите договор с НЗОК общопрактикуващи лекари и лекари-специалисти са задължени да извършват профилактични прегледи и да назначават изследвания и консултации във връзка с тях на лица над 18
години, както и на деца и на бременни жени по програмите „Детско здравеопазване“ и „Майчино здравеопазване“.
Всеки общопрактикуващ лекар е длъжен да постави на общодостъпно място информация относно вида и честотата на профилактичните прегледи и изследвания, на които подлежат лицата над 18 години.
Ако пациентът попада в определена рискова група, при провеждането на профилактичния преглед и при необходимост или преценка на личния лекар, се издава и направление за консултация със специалист в сферата. Към рисковите групи се причисляват сърдечно-съдовите заболявание, злокачествени заболявания, захарен диабет и други. Идеята на това подсигуряване е да се открият и лекуват ефективно и навреме социално значими и приоритетни за страната заболявания.
Децата до една година подлежат на профилактични прегледи ежемесечно, от една до две години – четири пъти в годината, или на всяко тримесечие. Нуждата от профилактика намалява с оглед на възрастта. В резултат в периода от две до седем години са нужни само два профилактични прегледа годишно. Подрастващите между седем и осемнадесет години подлежат на профилактика само веднъж в годината.
В общия случай прегледите при децата се извършват от личния лекар. Ако той обаче няма придобита специалност по детски болести, по желание на родителя или настойника, те могат да се извършват от специалист по детски болести.