България е на първо място в Европейския съюз по отрицателна оценка на населението към здравната система. Това сочи изследване на Агенцията за социални анализи по поръчка на европейски институции.
Всеки втори смята, че здравеопзването ни е лошо, каза пред журналисти доц. Лилия Димова. Тя е българският координатор в Международната програма за социални изследвания.
Данните показват недоверие в системата, несъответствие между финансови измерения и оказани услуги и съмнения на пациентите в компетентността и добронамереността на лекуващите ги, информира БНР. Те са получени в периода след проучване, проведено в периода август-септември 2011 г. сред 1003 лица в сто населени места
82% от българите смятат, че здравната ни система има нужда от радикални промени - не просто реформа, а цялостна промяна. 48 на сто от запитаните дават лоша оценка на здравната система, което поставя страната ни на първо място от 33 в Европа по този показател. Две трети от запитаните са на мнение, че работещите в здравеопазването мислят повече за пари, отколкото за пациентите си, а голяма част от тях са некомпетентни.
Въпреки това, обаче обществената нагласа е, че лекарите и медицинските сестри, особено тези в болниците, получават по-малко пари, отколкото заслужават. Една трета от българите смятат, че здравеопазването трябва да е първи политически приоритет на националната ни политика. Също толкова обаче са тези, които не вярват, че в следващите 20 години системата ще се промени към по-добро.
Мит е схващането, че в България инвалидите и тежко болните са много. Страната ни се нарежда на едно от челните места, в които хората нямат тежки здравословни проблеми или инвалидизации, информира БТА.