Всеки четвърти българин е задлъжнял към банки, показват данните на Асоциацията за управление на вземания за 2020 г. Освен банките, които се задържат като най-големия кредитор с 38% дял, с 27% са небанковите финансови институции. Притеснително висок е ръстът на дълговете към телекоми - цели 24% от всичките случаи на вземания.
Въпреки съществените промени в икономическата среда през 2020 г., общият обем нововъзложен дълг към компании за управление на вземания намалява. За 2020 г. той е 741,6 млн. лева при 832,3 млн. лева за 2019 г. За 2018 г. пък този показател възлиза на 1,418 млрд. лева. Това е индикация, че финансовите предизвикателства за българите с дългове тепърва предстоят. Отчасти, по-ниските обеми, възложени за събиране, се дължат на мораториума на банките.
"Той даде глътка въздух на клиентите в затруднение, но и отложи проблеми, на които тепърва ще станем свидетели в края на 2021 г. Не са ясни дългосрочните ефекти от него, възможно е някои домакинства да са неприятно изненадани от по-високите суми, които трябва да платят за кредитите си", казва Райна Миткова, председател на асоциацията.
"Много домакинства са престанали да плащат не защото доходите им са пострадали, а защото са се страхували за бъдещето си и са предпочели да съхранят тези пари за по-трудни дни. Но неплащането може само да усложни ситуацията и да се отрази негативно на икономиката, а оттам - на всеки от нас поотделно", казва Миткова.