Всички съвременни езици, които в момента са около 6 хиляди, произлизат от един древен език, който се е появил в Африка преди около 50-70 хиляди години. До този извод стигнаха група учени начело с известния специалист в сферата на еволюционната психология новозеландецът Куентин Аткинсън, съобщи руското радио "Маяк".
Стигнахме до извода, че първата вълна от заселници, напуснала Африка, е носела със себе си езика, от който са произлезли всички останали езици на планетата, посочи Аткинсън.
Съвременната наука отбелязва, че преди 50 хиляди години по неясни засега причини човечеството е преживяло кардинални промени. В резултат на това именно тогава е създадена основата на съвременната цивилизация. В момента редица водещи учени са на мнение, че този феномен се е случил в резултат на появата на сложен по своята структура език, който е способствал за многократното увеличаване на интелектуалната дейност на човека.
До момента в световната наука битуваше общото мнение, че езикът в съвременната му структура се е оформил преди около 10 хил. години. Според новите изследвания обаче на новозеландските специалисти датират това с десетки хиляди години назад в дълбините на историята, информира Агенция "Фокус".