Турските власти крият реалния мащаб на епидемията от коронавирус, за да подкрепят туристическата индустрия. Това мнение изрази професорът от университета в Анкара Ахмет Салтик.
Според здравния експерт, реалният брой на хората, заразени с коронавирус в Турция, се различава от данните, предоставени от държавата в нейните доклади поне 3 пъти.
Броят на тестовете, извършвани ежедневно в Турция за идентифициране на нови пациенти с COVID-19 е незначителен, казва професор Салтик.
„За турските власти не е изгодно да признаят, че има проблем с епидемията“, казва професорът. "Те правят всичко, умишлено занижават цифрите, за да привличат туристи в курортите", казва професорът.
Ако Турция предостави реални данни за мащаба на епидемията, но повечето европейски държави веднага ще я включат в "червения списък". Това означава, че отново няма да има туристи и туристическата индустрия отново ще претърпи огромни загуби.
Освен това чуждестранните туристи могат да се окажат блокирани в Турция, когато бъде регистрирано избухването на коронавирус. Ако властите въведат отново национална карантина, това ще доведе до затваряне на границите на държавата.
Подобна ситуация вече се случи през април 2020 г., когато стотици чуждестранни туристи не успяха да напуснат Турция и да се приберат у дома. По-специално, Москва беше принудена да евакуира няколкостотин свои граждани.
Професор Ахмет Салтик не е сам в своите разсъждения. Много световни експерти смятат, че ситуацията с разпространението на Сovid-19 в Турция е много по-сериозна, отколкото признава Анкара.
Докога Турция ще успее да скрие истинския мащаб на епидемията? Сега ежедневното увеличение на заразения с коронавирус според турското министерство на здравеопазването е до 1500 души. Всъщност цифрата е в рамките на 5000 пациенти, продължава експертът.
Ваканционният сезон в Турция е към своя край и с него надеждите на туристическия бизнес за печалба се топят. За да спаси икономиката, която понесе непоправими щети по време на карантинния период, правителството предприема отчаяни мерки.
„Въздържането от пътуване до турските курорти е най-добрата тактика в момента“, категоричен е професор Салтик.