Болниците у нас ще се превърнат в своеобразни гранични пунктове. Така шефката на здравната каса Румяна Тодорова описа идеята пациентите да се маркират чрез личните си карти при приемането и изписването им от лечебните заведения, съобщава bTV.
Пред „Дарик“ Тодорова изказа мнението, че това е най-евтиният начин да се ограничат злоупотребите със средствата, отпускани от фонда. Благодарение на тази временна мярка ще може лесно да се установи дали отчетения престой в болницата на даден пациент е реален или е само на хартия.
"За да се реализира въпросният проект е нужно да се инсталират четци в болниците, а всичко останало като информация, се съдържа в личните карти, които всеки от нас притежава", каза Тодорова.
Управителят на НЗОК коментира, че така ще се спрат фиктивните хоспитализации. Тя каза, че разполага с информация за случаи, в които болни се записват през здравните заведения, а всъщност са били прегледани в извънболничната помощ.
"Най-често това се случва в спешните кабинети, следобед, когато общопрактикуващият лекар вече не отговаря на телефона си, и събота и неделя. Има лесен достъп пациентът да бъде вкаран в болницата, а той изобщо да не фигурира в лечебното заведение. Ние сме с абсолютното съзнание, че тази мярка е временна и тя няма да реши 100% въпроса, но все пак е мярка", заяви тя.
Тодорова коментира и идеята част от дейностите в клиничните пътеки да бъдат изведени в извънболничната помощ. За целта обаче трябвало да се преработят всички клинични пътеки.
Шефът на Здравната каса подчерта нуждата от по-добри критерии, по които фондът да сключва договори с болниците.