Кърджали изплаща най-бързо дълговете си, Чирпан и Чепеларе задлъжняват най-скоростно.
Всяка втора българска община от всички 265 в страната е с огромни дългове, сочат данни на Министерството на финансите за първите шест месеца на годината, предаде репортер на БГНЕС. Задълженията към края на юни тази година са в размер на над 132 милиона лева, в това число по бюджета на общините – 123.9 млн. лв. Останалите 134 общини в страната завършват второто тримесечие без просрочени задължения.
Общините, които имат най-големи дългове, са Видин – 11.4 милиона лева, Пазарджик – 20.6 млн. лв., Смолян – 14.3 млн. лв., Стара Загора – 13.4 млн. лв., и Кърджали – 8.1 млн. лв. Ако сравним данните с тези година по-рано става ясно, че най-голям ръст на просрочените задължения има в Стара Загора – с 12.3 млн. лв., Благоевград – с 2.4 млн. лв., Бургас – с 1.4 млн. лв., и Добрич – с 1 млн. лв.
Спрямо предходните години Кърджали е първенец в най-бързо изплащане на дълговете си с намаляване на общия заем на общината с над 6.6 млн. лв., след това се нареждат Перник /2.9 млн. лв./, и Хасково и Сливен – с по 1.8 млн. лв. намаление на дълга.
Една трета от всички български общини намаляват просрочените си задължения, като общото намаление на дълговете им е с над 32 млн.лв.
С най-голям дял на задълженията за разходи (напр. заложени в бюджета вноски по кредити или плащания по сключени договори) спрямо годишните разходи са Чирпан, която е поела ангажименти за близо 70% разходи, след нея се нареждат Неделино, Белоградчик, Доспат и Димово.
Общините с отрицателно бюджетно салдо към края на второто тримесечие на годината са пет, като най-голям дефицит се отчита в Смолян /-3 839 806 лв./, Тутракан /-3 175 331 лв./, Хитрино /-2 643 544 лв./, Варна /-2 640 789 лв./, и Септември /-2 296 023 лв./.
Общините Столична, Пловдив, Бургас, Сливен, Русе и Стара Загора формират най-голям излишък по бюджета си. Най-голямо намаление на размера на задълженията за разходи по бюджетите си спрямо края на миналата година отчитат от Столична община, Пловдив, Перник, Добрич и Тунджа.
С най-негативни тенденции по показателите за финансова независимост, устойчивост и инвестиционна активност, са Костенец, Чирпан, Рудозем, Борован, Доспат, Тутракан, Антон, Кричим, Мездра, Рила и Минерални бани.
Община Панагюрище е рекордьор по покриването на местни дейности със собствени средства, като процентът за това е 207%, т.е. – покрива своите разходи и й остава дори излишък. Все по-добре по това перо се справят и Кърджали, Добрич, Каварна, и Плевен.