Превозвачите в София ще плащат 850 лева годишен данък. Това предвижда промяната в Наредбата за местните данъци и такси в столицата, която бе гласувана днес на сесия на Столичния общински съвет. Всяка община трябва да определи сама размера на данъка за таксиметров превоз, който трябва да е между 300 и 1000 лева.
Промяната в Наредбата за местните данъци и такси в столицата аргументира Екатерина Йорданова, която е председател на транспортната комисия и вносител на доклада за промяната на данъка.
"Ние имаме срок, който трябва да спазим. Този срок е краят на септември, придържайки се към него, ние се готвим за промяната", каза Йорданова. Тя обясни, че 850 лв. е последната сума, около която са се обединили с представители на бранша.
Йорданова аргументира сумата с размера на плащания патентен данък от 2007 г. - 630 лв. и размера на инфлацията от 2007 г. досега – приблизително 30%. Така сумата на ден за една кола е 2.40 лв., а при условие, че един автомобил се ползва от двама водачи, сумата, която ще дължат е 1.20 лв.
Друга промяна засяга таксата за разрешение за таксиметров превоз, която пада на 25 лева, като документът вече ще важи само за година. Досега сумата бе 150 лева, а срокът на валидност 3 години.
Доводите за определянето на тази сума са свързани с административните функции на столицата, големият брой таксита в София – 6000. Така в бюджета на града се очаква да влязат 5.1 млн. лева.