Втора седмица на чикагската учителска стачка

17.09.2012 | 10:45
по статията работи: Александър Димитров
Кметът на Чикаго Рам Емануел обяви протестните действия за незаконни, ще сезира съда
Втора седмица на чикагската учителска стачка
Снимка: Wikimedia

 

Кметът на Чикаго Рам Емануел обяви, че ще търси съдебно постановление за прекратяването на многохилядната учителска стачка в града. Протестните действия на преподавателите продължават втора поредна седмица, съобщава „Би Би Си“.

Стачните действия засягат общо 350 хиляди ученици. Началото им бе дадено след като управляващите и преподавателите не успяха да разрешат проблемите около квалификацията на учителите, както и, естествено, тяхното заплащане.

Учителските синдикати уж бяха постигнали споразумение за прекратяване на протестите, но делегатите им изненадващо гласуваха за удължаване на дискусиите с два дни.

От своя страна недоволният Емануел отбеляза, че стачката е „незаконна“ и „вреди на децата ни“. Според него проблемите, които стоят пред двете страни, не могат да бъдат уредени със стачни действия и са само в ущърб на учащите.

Целият казус вреди на репутацията на текущия президент на страната Барак Обама, като се има предвид, че Чикаго е неговият роден град.

Това са първите подобни стачни действия в САЩ от 25 години насам и те са меко казано неудобни за държавния глава, особено като се отчитат близките му отношения с Емануел.

Според синдикатите един на всеки четири държавни учители може да загуби работата си, както и някои финансови бонуси. Това ще се случи поради прокарването на оценъчна система за преподавателите, базираща се на постиженията на техните ученици на дадените им контролни работи.

На сайта си в интернет общо 800-те делегати публикуваха споразумение от 23 страници, което трябва да бъде сключено между тях и кмета.

Емануел наследи 700 милиона бюджетен дефицит в училищната сфера при поемането на кметския пост миналата година. По думите му споразумението със синдикатите би коствало още 295 милиона долара, разпределени в рамките на четири години.

Четири важни опорни точки от исканията на синдикатите са:

- Оценъчната система да бъде въведена постепенно в рамките на няколко години. Същевременно тежестта на постиженията на учениците за определяне на представянето на учителите да бъде намалена.

- Здравните осигуровки и бонуси на учителите да останат така, както са в момента.

- Преподавателите да получат увеличение на заплатите с 3% през тази година, и с още 2% през следващите две години.

- Още едно увеличение на заплатите да бъде договорено, ако споразумението навлезе в четвъртата година от сключването си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...