Представителите на колумбийското правителство пристигнаха в Куба днес за преговори с терористичната организация FARC. Там ще се състои вторият кръг от дискусиите с бунтовниците, съобщава „Би Би Си“.
Колумбийският конфликт между крайнолявата групировка и правителството продължава вече близо 50 години.
Главният преговарящ от страна на политическия елит – Умберто де ла Кале, изтъкна, че е време да се види дали FARC “наистина желаят да се постигне конкретно и реалистично споразумение“. Самите представителите на бунтовниците са в Хавана още от миналата седмица.
Преговорите трябваше да започнат миналия четвъртък, но бяха забавени с четири дни. Причината за това бе желанието и от двете страни за малко повече време, в което „да се уточнят техническите детайли, които ще осигурят участие на гражданското общество в дискусиите“.
Първият кръг се състоя в норвежката столица Осло на 18 октомври тази година.
Дискусиите ще се фокусират главно на концепцията за териториална реформа в Колумбия. Това е и основната причина за възникването и дейността на бунтовниците от FARC.
Наред с това ще бъдат дискутирани и още четири важни аспекта – прекратяване на въоръжената борба, гаранции за политическа опозиция и гражданско участие в политическия процес, спиране на каналите за наркотици, както и спазване на правата на жертвите на конфликта.
Колумбийското правителство очаква FARC да прекрати изцяло въоръжената си съпротива и да се вгради във функциониращата политическа система като законна партия.
Близо 600 хиляди души са загинали от началото на въоръжените действия през 60-те години на XX век. Милиони пък са напусналите територията си поради сблъсъци и масови битки. В последните години FARC значително отслаби позициите си и е по-предразположена към търсене на мирно разрешаване на конфликта. Докато през 2001 година бунтовниците са разполагали с 16 хиляди кадри, в момента числеността им е наполовина и това затруднява дейността на групировката.