Във Варна откриха Морска астрономическа обсерватория

12.01.2020 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Новата научно-изследователска структура ще си сътрудничи с наши и чужди организации, особено в кампаниите за „лов“ на астероиди
Във Варна откриха Морска астрономическа обсерватория

Още едни нови „очи“ има България към небето – във Военноморското училище във Варна. Там ще се наблюдават и изследват обекти от близкия Космос и Слънчевата система, като за целта се използва и наличната радиоприемна апаратура на училището. Преди няколко години, когато останки от китайска космическата станция заплашваха да паднат на територията на страната от Министерството на отбраната се довериха именно на хората във Военноморското училище – за актуална и достоверна информация.

„Всяка вечер на небето е екшън. Там винаги има какво да се гледа и винаги е много интересно. Ние ще наблюдаваме с телескопа под новия купол и Слънцето, и ще търсим нови звезди в по-ярки галактики, свръх нови звезди, ще гледаме планетите, ще гледаме астероиди по-ярки, ще гледаме изкуствени спътници и такива, които са отработени парчета. Разработваме една много интересна наблюдателна програма“, каза доц. Веселка Радева – ръководител на Планетариума във ВВМУ – Варна.

Новата научно-изследователска структура ще си сътрудничи с наши и чужди организации, особено в кампаниите за „лов“ на астероиди.

„Проследяваме движението на астероида, после се регистрират по небесните координати и се пращат обратно в Харвард. Не е изключение ако се намери някой астероид, който е извън Слънчевата система, както наскоро имаше такъв случай“, посочи Асен Асенов – 3-ти курс, ВВМУ – Варна.

„В момента няма опасни астероиди, те са много далеч. Има малки, има големи, но не са опасни. От дете много обичам астрономията и искам да работя в това. Това е много важно, защото така ние помагаме да разчитаме Земята“, заяви Ославдо Андраде – курсант от Ангола.

„Непрекъснато работим по такива програми, защото студентите помагат на всички професионални астрономи да намираме близките и опасните астероиди и всички астероиди, които обикалят между Марс и Юпитер. Изключително важна работа, защото по този начин се включваме в голямата система наречена малко на шега – Бодигард на Земята“, допълни доц. Веселка Радева .

Данните от изследванията се използват в реални космически мисии на НАСА – за предотвратяване на Армагедон на Земята и изследване на астероиди за добив на минерални ресурси от тях.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....