Над 200 души се събраха във Варна на протест срещу проучванията и добива на шистов газ в България, който се проведе днес, предаде Днес+.
Протестното шествие тръгна от Кoзирката (срещу Катедрален храм "Св. Успение Богородично"), мина през площад "Независимост", бул. „Княз Борис I" и завърши до входа на Морската градина.
Протестиращите скандираха "За чиста Добруджа без шистов газ", "Защо подписа Бойко на инат", "Шистовият газ убива", "Не на шистовия газ!", "Отворете си очите!", "Не можем да пием пари!".
Филип Филипов, председател на инициативен комитет „За чиста България" - Варна съобщи, че протести ще има всяка събота и неделя. Исканията на протестиращите са за мораториум на проучванията и добива на шистов газ и приемане на закон, който ги забранява.
"Бих искала да кажа на премиера, нека да не си прехвърля отговорността към тия мишки в парламента и по-добре да го упрекна, че не е подписал този договор, отколкото след това поколенията да го
съдят за това, че е подписал този договор", заяви една от участничките в протеста, цитирана то БГНЕС.
Организатори на протестното шествие са инициативен комитет "За чиста България", гр. Варна, "Гражданска инициатива за забрана на проучванията и добива на шистов газ в България по метода хидравлично
разбиване", както и гражданите от Facebook групата "Ние сме против Българският Чернобил - добива на шистов газ" и регионалните Facebook групи срещу проучванията и добива на шистов газ, в които
участват над 30 000 граждани.
През юли 2011 г. след като решението на Министерския съвет да се подпише договор с американската компания Chevron ("Шеврон") за проучвания на 4398 кв. км в Североизточна България стана обществено достояние, се сформират граждански инициативи против проучванията и добива на шистов газ с основна цел за мораториум върху технологията "хидравличен удар" (още позната като "хидрофракинг" или "фракинг") и отмяна решението на МС, припомнят от Инициативен комитет "За чиста България", Варна.
След проучване от граждани и природозащитници се оказва, че към момента терени с площ около 1/3 от сушата на България и над 90% от територията на Североизточна България са предоставени или предстои да бъдат предоставени на различни компании с цел проучване или добив на нефт и газ. Нито една от компаниите не е заявила: "Ние няма да проучваме за шистов газ". "Шеврон" твърдо заявяват, че ще проучват за шистов газ. В средата на септември премиерът обеща, че при 1% екологичен риск, проучвания за шистов газ няма да има. След местните избори, без да се съобразява с общественото мнение, министърът на икономиката, енергетиката и туризма заяви на 11 ноември 2011 г., че договорът с "Шеврон" ще се подпише до дни. Така без допитване до народа се решава в дългосрочен план здравето на българите, биоразнообразието на българската природа и традиционните отрасли на икономиката – селско стопанство и туризъм, ползите от които са за всички българи, да се заменят с развитие на добивна и химическа промишленост, полза от които ще имат основно големите (най-често задгранични) компании, заявяват още от инициативния комитет.
"Събудете се, защото тази земя е дадена от Бога на българския народ, тази земя трябва да остане завинаги чиста и здрава", алармират протестиращите.