Снимка: europe.bg
Според икономическите анализи един от положителните ефекти за България след въвеждането на еврото ще е намаляване на разходите за транзакции от страна на домакинствата и на фирмите, тъй като няма да има необходимост от обмяна лев-евро и обратно. Това беше посочено при представянето на сборника "България в Европа и света", предаде Агенция "Фокус".
Други ефекти ще са премахването на валутния риск в икономиката, намаляване на номиналните лихвени проценти, допълнително стимулиране на търговията между България и страните от еврозоната. Страната ни ще трябва да прикрепи националната валута към еврото с марж от 15% в двете посоки.
Друг проблем пред България е съотношението бюджетен дефицит към БВП, което не трябва да е повече от 3%. Дългът към БВП трябва да е под 60%. България покрива тези два критерия чрез строгата си фискална политика.
Приемането на еврото в страната минава през така наречения Валутен механизъм 2 - междинен етап, който ще продължи минимум две години. През тези две години страната трябва да покрие изискванията от Маастрихт, които са свързани с нивото на инфлация, лихвените проценти и определени съотношения на бюджетния дефицит и държавния дълг към Брутния вътрешен продукт.