Въвеждат 5 категории доставчици на платежни услуги

20.11.2008 | 12:10
по статията работи: Петър Чернев
Правителството прие проект на закон за платежните услуги и платежните системи
Въвеждат 5 категории доставчици на платежни услуги

Министерският съвет прие проект на закон за платежните услуги и платежните системи, съобщи правителствената информационна служба. С него в нормативната база се въвеждат изискванията на Директива 2007/64/ЕО. Целта е създаването на хармонизирана правна рамка на пазарите на платежни услуги в Европейската общност, която да подпомогне създаването на единна зона за плащания в евро (Single Euro Payment Areа - SEPA).

Законопроектът регламентира видовете платежни услуги и въвежда 5 категории доставчици на платежни услуги, които се подчиняват на единна правна рамка и изисквания към дейността им. Това са: банки, дружества за електронни пари, платежни институции, Европейска централна банка, националните централни банки на държавите-членки и лица, които имат право да предоставят пощенски парични преводи съгласно Закона за пощенските услуги.

Законопроектът регламентира дейността на новата категория доставчици на платежни услуги – платежни институции. Това ще бъде юридическо лице, регистрирано в държава-членка, и притежаващо лиценз за предоставяне и извършване на платежни услуги в цялата Европейска общност. Лицензът на платежната институция е валиден във всички държави-членки и дава възможност на съответната институция да предоставя платежни услуги на територията на Общността.У нас Българската народна банка ще издава лиценз за извършване на дейност като платежна институция, ще упражнява надзор върху тях и ще вписва лицензираните от нея платежни институции в публичен регистър, включително техните клонове и представители.

В законопроекта са посочени редица условия за издаване на лиценз и изисквания към капитала, които лицата трябва да изпълнят. Размерът на минимално изискуемия капитал ще бъде съобразен с обхвата на предоставяните платежни услуги. За извършване на налични парични преводи разполагаемият начален капитал при получаване на лиценза трябва да бъде минимум 40 хил. лв. При осъществяване на платежни операции, при които съгласието на платеца е дадено посредством телекомуникационно, цифрово или информационно устройство и плащането е извършено от оператора на съответната система, капиталът ще е най-малко 100 хил. лв. За извършване на всички останали платежни услуги изискуемият начален капитал е 250 хил. лв.

По всяко време от дейността си институцията е длъжна да разполага със собствен капитал, изчислен по методика, посочена в Директива 2007/64/ЕО.

Платежните институции ще могат да предоставят следните услуги: услуги, свързани с внасянето и тегленето на пари в брой по платежна сметка, както и свързаните с това операции по обслужване й; изпълнение на платежни операции, включително прехвърляне на средства по платежна сметка при доставчика на платежни услуги на ползвателя или при друг доставчик на този вид услуги; извършване на платежни операции, когато средствата са част от отпуснат на ползвателя на платежни услуги кредит; издаване на платежни инструменти и/или приемане на плащания с тях; изпълнение на налични парични преводи; извършване на платежни операции, при които съгласието на платеца е дадено посредством телекомуникационно, цифрово или информационно устройство и плащането е извършено от оператора на съответната система или мрежа, който действа като посредник между ползвателя на платежната услуга и доставчика.

В проекта на Закон за платежните услуги и платежните системи се уреждат подробно изискванията към информацията, както и правата и задълженията на страните при предоставянето на платежни услуги. Запазени са и разпоредбите, свързани с издаването на електронни пари, въвеждащи изискванията на Директива 2000/46/EО. Законопроектът въвежда и изискванията на Директива 98/26/ЕС, която регламентира окончателността на сетълмента в платежните системи и в системите за сетълмент на ценни книжа, като са отстранени някои несъответствия и пропуски, установени при транспонирането й в разпоредбите на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи.

Споровете между доставчиците на платежни услуги и ползвателите им ще се разрешават от помирителна комисия за платежни спорове към Комисията за защита на потребителите, е записано в законопроекта.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...