В българското законодателство се въвежда брачният договор. Съпрузи под 18-годишна възраст не могат да сключват брачен договор. Това предвиждат част от промените в Семейния кодекс, които приеха днес депутатите обсъдиха днес, предаде Агенция "Фокус".
Според промените лице, ненавършило 16 години, може да сключи брак по изключение с решение на съответния районен съд. С встъпването в брак непълнолетният става дееспособен, но може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съдия, е записано още в промените на кодекса.
Съпрузи могат да сключат договор и по време на самия брак. В договора се съдържат уговорки относно имуществени отношения между страните, като издръжката на децата и на съпрузите по време на брак или развод. Брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт.
Промените в Семейния кодекс включват фактическото съпружеско съжителство. Това предложение обаче не се подкрепя от водещата комисия по правни въпроси, където са внесени промените в кодекса.
Освен брачния договор, в проекта се разписват и правила за предоставяне на семейното жилище след развода. Когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът ще предоставя ползването му на единия от тях, ако той или тя е поискал това и има жилищна нужда, информира БТА.
Предлага се, ако от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът да може да предостави ползването му на другия, на когото е дадено упражняването на родителските права, докато ги упражнява.
Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът ще може да предоставя ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права за срок от една година. Това гласи друго друго предложение в проекта.
"Така Семеен кодекс не се прави. В закона има поне десет принципно некоректни текста, за които няма единомислие". Това каза от парламентарната трибуна депутатът от БНД Борислав Ралчев във връзка с днешното обсъждане на Семейния кодекс.
Депутатът добави:
„Искам да заявя на малобройното присъствие в залата– това е една материя, която изисква няколкогодишен труд. Не сме аз и Янаки Стоилов, които ще решим тези проблеми. Тук са нужни строга специализация и знания. Когато се прави революция в брачните законови отношения – не бива да се подхожда по този начин”.
Народният представител Иглика Иванова от Парламентарната група на "Коалиция за България" посочи, че за този доклад се заседава 4 месеца и фактът, че днес законът се обсъжда в празна зала говори зле за народните представители.
В кулоарите Огнян Герджиков от НДСВ коментира, че идеята на фактическото съжителство е да има равнопоставеност между брачните и извънбрачните деца. По думите му са се появили "изкривени" тълкувания, че така се прокарва път за хомосексуалните бракове.
Фактическото съжителство е в интерес на децата, а не да се стимулират извънбрачните връзки, отбеляза той.
Десетки хиляди деца ще са без бащи и ще се чувстват "втора категория", защото сме много "морални", каза още депутатът.
Според Герджиков всяка година 18-19 000 деца остават неприпознати. По думите му много демократични държави са осъзнали нуждата от фактическото съжителство и 16 страни вече са го въвели.