Във връзка с членството на Асоциация на банките в България (АББ или Асоциацията) в Европейската банкова федерация (ЕБФ), АББ организира въвеждането в България на изработените от Комитета на европейската банкова индустрия (EBIC) "Общи принципи за прехвърляне на банкови сметки от страна на гражданите" (Common Principles on Bank Account Switching), съобщават от Асоциацията.
EBIC е формирование, обединяващо основните европейски банкови федерации, в това число и ЕБФ, признато от Европейската комисия като представителна структура за европейската банкова индустрия. Като такава, EBIC изпълни задачата, поставена от ЕК, да изработи и съгласува с банковите общности в Европейския съюз посочените Принципи, а успехът при въвеждането им от банките в държавите-членки ще бъде своеобразен тест за възможностите на банковата индустрия в ЕС да се саморегулира.
Оценявайки това положение, в рамките на АББ, при активното съдействие и консултация с банките, беше подготвено Междубанково споразумение за прехвърляне на разплащателни сметки на физически лица, което, съобразно Принципите на EBIC, влиза в сила от 1 ноември 2009г.
От тази дата клиентите - физически лица на присъединилите се към споразумението банки, ще имат възможност по стандартизиран и улеснен начин да извършват прехвърляне на разплащателни сметки или да сменят банката, в която имат банкова сметка, използвана за плащания във форма на периодични директни дебити (плащания за комунални услуги, на наем, за застраховки и др.), нареждания за директни дебити (данъци, издръжка, такси и др.) и входящи периодични кредитни трансфери (трудови възнаграждения, плащания от социалното осигуряване, от наеми и др.), като прехвърлят тези плащания по сметка в друга банка. Това може да стане при условията и по правилата, описани в споразумението, което следва стриктно Принципите на EBIC.
Правилата не се прилагат за разплащателни сметки, чрез които се извършва обслужване на кредит, по които има договорен кредит под формата на превишаване наличността на сметката или разплащателни сметки, свързани с използване на кредитни карти, сметки, свързани с инвестиционни услуги, както и такива, върху вземанията по които има учредени залози, или ако по тях има блокирани суми или наложен запор.
Към Споразумението са се присъeдинили 25 от членовете на АББ, като "Българска Банка за Развитиe" АД, "ИНГ Банк" - клон София и "БНП Париба" - клон София са уведомили АББ, че не се присъединяват към споразумението, поради липса или изключително малък брой на разплащателни сметки на физически лица при тях.
Текстът на споразумението, заедно с приложенията към него, както и списъкът на присъединилите се към документа банки, са публикувани на страницата на АББ в Интернет ( www.abanksb.bg ).