Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плаща всички лекарства за онкоболни, обяви пред БНР управителят на институцията Пламен Цеков. Покриването на средствата ще става, независимо дали фирмите, които продават медикаментите, са се договаряли с НЗОК, или не.
През пролетта от Здравната каса са обявили процедура за договарянето на цените на повече от 160 лекарства за онкологични заболявания. Фирмите не са се явили на преговори за 16 от тях. За други 23 пък са отказали да дадат исканите отстъпки. Въпреки това НЗОК ще покрие средствата за тях, обеща Цеков.
Според него трябва да бъде въведено онлайн отчитането. Така при нужда ще могат да се правят своевременни проверки. По думите на Цеков това ще наложи един нов вид контрол - "не последващ, както е в момента, а непосредствен".
Софтуерни специалисти са уверили, че системата може да бъде въведена през следващата календарна година. С нея ще се проверяват само "фрапиращите" случаи. "Ще има и прицелна проверка на точно определени случаи", обясни директорът на здравната институция.
Друго голямо предизвикателство пред нея е изчисляването на реалната стойност на всяка клинична пътека. "Имаме база данни да изчислим какви са разходите, друг е въпросът колко коректно са подавани данните. Ще дискутираме цената им – какво плаща касата, в какъв размер и какво не достига", каза Цеков.
В момента Касата разполага с достатъчно средства, за да покрие всички разходи за пациентите. Проблемът обаче е в заплатите за медицинския персонал. Трябва да се анализира в каква степен не са покрити очакванията на работещите в системата и с увеличаването на доходите им да се спре изтичането на медици.
Директорът на НЗОК добави: "В зависимост от отношението към пациентите болниците ще могат да формират по-добри бюджети. Водя разговори с много шефове на болници, идеята се приема добре, но всички искат детайли".