Депутатите приеха на първо четене три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, предаде Агенция "Фокус".
В мотивите към законопроекта, внесен от Министерския съвет, се посочва, че основна цел на промените е постигане на бързина и ефективност при обжалване на нарушения, свързани с обществените поръчки. В изпълнение на тази цел са регламентират изисквания за въвеждане на мерки при обжалване на процедурите с цел да се поправи нарушение или да се предотврати настъпване на допълнителни вреди на засегнатите интереси.
Въвежда се период на изчакване (т.нар. stand still period), в рамките на който възложителят не може да сключи договор за обществена поръчка.
Уреждат се случаите на недействителност на договори за обществени поръчки вследствие на нарушения на процедурите за възлагане и създаване на гаранции за обявяването на тази недействителност.
В законопроекта с вносители депутатите от "Синята коалиция" Димо Гяуров и Кирчо Димитров се предлага цялостна модификация на глава 11 от закона, като основната идея е за отпадане на Комисията за защита на конкуренцията като орган, пред който могат да се обжалват процедурите по обществени поръчки.
В случая се касае за обжалване за законосъобразност във връзка с провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки и от тази гледна точка смятаме, че е по-удачно то да става пред административни съдилища по места, отколкото пред КЗК, се посочва в мотивите.
Вносители на третия законопроект са депутатите от ПГ на ГЕРБ Емил Радев и Десислава Атанасова