Огромен приток на кредити за въглероден диоксид от чужбина заплашва Схемата за търговия с вредни газове на ЕС (ETS), твърди New York Times.
Световната икономическа криза буквално „кръсти” тези кредити и ги превърна в „горещи активи” тъй като много от тях са били генерирани благодарение на удобните счетоводни закони, а не на мерки и дейности за намаляване на парниковите газове в атмосферата. Сред страните, които почти не са направили нищо, за да заслужат кредитите, са бившите републики на СССР – Русия, Украйна и редица източноевропейски държави.
Основният проблем за ETS са именно кредити на страни като Русия и Украйна. Те лесно са покривали стандартите, установени от Протокола от Киото и сега могат да продават спокойно. Но още по-големият проблем е, че и доста източноевропейски държави са в същото положение и това затруднява установяването на единна позиция на ЕС преди конференцията на ООН в Копенхаген, с която да се забрани използването на такива кредити.
Големият брой „горещи” въглеродни кредити може да свали с много цената, която компаниите плащат за емитирането на вредни газове и така те по-лесно могат да постигат поставените им цели за намаляване на отделянето на парникови емисии. Това ще доведе до намаляване на зелените инициативи като поставяне на пречиствателни станции например и на създаването на зелени технологии.
В Русия, Украйна и Източна Европа има 10 млрд. допълнителни въглеродни кредити, които могат да бъдат осребрени. Това е пет пъти повече, отколкото на пазара на ЕС.