60 души от 400 ще останат на работа в коксохимическия завод в "Кремиковци", предаде БГНЕС.
След спирането на газта в комбината и преди приемането на оздравителния план проблемът със съкращенията на работниците е особено болезнен. Днес е бил съкратен заместник-председателя на синдикалния лидер от КНСБ в завода Пламен Петков. Поводът за неговото отстраняване е промени в длъжностната характеристика.
Друг проблем в "Кремиковци" е как заводът, който десетилетия беше източван, да бъде опазен от кражби. Само в коксохимическият завод има кранове, които тежат по около 300 хил. тона. В тях има по около 13 тона мед. Налице са също така и множество трансформатори за по 1000 киловолта, които на черния пазар биха се изтъргували по 7000 лева.
Въпреки че, жандармерията записва номерата на всеки камион, охраната на комбината не е добра, казват бивши работници в комбината. Някои от техните колеги, които добре познават структурата и енергозахранването, са преназначени за охранители. Това което създава предпоставки за спекулации.
Министърът на икономиката и енергетика Петър Димитров ще събере в близките дни големите кредитори на „Кремиковци", за да обсъдят как ще се плаща токът за комбината на Националната електрическа компания. Преди дни Димитров обясни, че НЕК не може да продава електроенергия на загуба и може да прекрати снабдяването на „Кремиковци", припомня Dariknews.bg.
Димитров подчерта, че ако се стигне до спиране на електричеството, целият комбинат ще преустанови работа:
„Проблемът със снабдяването с ток е много по-сложен от този със снабдяването с газ. Няма техническа възможност да се изключат отделни части. Трябва да се изключи тотално - да спрат компютрите, да спре информационната система, охраната да остане без осветление. Въпросът е изключително сложен и искаме да го консултираме с кредиторите", коментира министърът. Той допълни: „Трябва да започне да се плаща, не може НЕК да търпи загуби. Как да бъде разсрочен този дълг и на кого, когато субектът е в несъстоятелност."