България обсъжда няколко варианта за бъдещето на АЕЦ "Белене", като единият е да се реализира като частен проект с минимално участие на държавата, обяви през уикенда във Варна Бойко Борисов. Изявлението му дойде изненадващо, тъй като през последния месец правителството даде индикации, че се върви към изцяло частен проект.
"Най-добрият вариант е централата да бъде довършена като частен проект. Държавата ще присъства чрез своите регулаторни органи, но инвестицията ще бъде частна", заяви на 22 юли по време на парламентарния контрол министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Борисов очаква мнението си да дадат специалисти, които да отчетат и интереса на Русия. "Без нея нищо не можем да направим както с АЕЦ "Белене", така и с "Южен поток"", заяви премиерът, цитиран от медиите.
От изявленията му стана ясно, че в телефонния разговор с руския президент Владимир Путин, който се проведе в петък, широко е било застъпено продължението на енергийните проекти у нас. Путин бил много добронамерен и изявил готовност да прати експерти в България. Борисов определи реализацията на проектите като "много важна за нас". "България има осъдителна присъда да си плати и да си вземе двата реактора. Дължим 553 млн. евро за тях, всеки ден върви лихва от 167 хил. евро, дотук имаме натрупани 30-40 млн. от лихвите. Мисля, че няма да е отговорно към хората да платим около 3 млрд. лв., да вземем два реактора и да ги сложим в музей. Трудно бихме ги продали, да не кажа невъзможно", заяви той за АЕЦ "Белене". Само преди месец Борисов беше голям оптимист, че ще успее да продаде реакторите на Иран.
Борисов за пореден път изрази притеснение и за провала "Южен поток". "На 9 август президентът Ердоган заедно с президента Путин ще говорят за реализация на проекта "Турски поток". От друга страна, южните газови коридори минават през Гърция и ние, в крайна сметка, ще се превърнем просто в един клиент. Всички пари, които сме инвестирали с годините на обща стойност над 20 милиарда в газопреносната система, отиват, образно казано, на вятъра", коментира премиерът. Той заяви, че в началото на септември във Варна ще има голяма среща за газопреносния хъб "Балкан", но преди това трябва да е ясно какво се случва с двата реактора и с тръбите за "Южен поток".
Според премиера България няма кой знае какъв избор в цялата ситуация и призова политиците да се обединят по въпроса за енергийните проекти. "Всичко това ще стане със съдействието на Европейската комисия, но не може да се случи и без Русия", заяви Борисов. Миналата седмица в отговор на запитване на българското правителство, председателят на ЕК Жан Клод Юнкер написа в писмо, че захранване на газовия хъб "Балкан" със синьо гориво от Русия и изграждане на нова атомна електроцентрала са възможни от гледна точка на Европейската комисия, но и двата проекта трябва да бъдат реализирани според правилата на Европейския съюз.