Декапитализация, несъстоятелност на част от застрахователните дружества, износ на капитал в огрони размери, поскъпване на застрахователните услуги и по-малък обхват на застраховката "Гражданска отговорност". Това са само част от последиците, които предвиждат членовете на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) от евентуалното въвеждане на данък върху оборотите от дейността им.
Застрахователният бизнес е основен двигател на икономиката и само от неговата дейност непряко влизат над 200 млн. лева в бюджета. Едно евентуално облагане на премийните приходи неминуемо ще засегне здравното осигуряване, което тепърва прохожда.
Нещо повече подобна мярка ще доведе до увеличаване на безработицата, отдръпване на чуждестранни инвеститори и износ на капитал, тъй като дружествата от бранша ще изнесат седалищата и дейността си в други страни, беше отчетено още по време на днешното събитие, беше отчетено още по време на днешната пресконференция на АБЗ.
Според Венцислав Йотов - изпълнителен дректор на Charitis, нелогично е да се коментира и въвежда подобна мярка за преливане на капитали и резерви, без да се вземе предвид становище на Комисията за финансов надзор, каквото до този момент не е било поискано.
Застраховката "Гражданска отговорност" ще поскъпне между 7 и 10%, ако се промени данъчното облагане на застрахователите. Това коментира за Дарик радио Стоян Проданов, изпълнителен директор на застрахователно дружество.
Единствено обаче "Гражданската отговорност" трябва да се прави от български застрахователи, затова тази полица ще понесе основната тежест на данъчната промяна, коментира още Проданов, цитиран от Dariknews.bg.