Възможностите за финансиране на неправителствените организации намаляват. Това отчетоха на пресконференция днес създателите на Информационния портал за НПО в България www.ngobg.info. Те обобщиха информация за първата година от съществуването на портала.
Разделът "Финансиране" е и най-посещаваната страница на портала. Обявите, публикувани там, обаче са предимно за малки грантове. Единствената алтернатива на оттеглящите се големи международни донори са програмите, финансирани със средства от ЕС. В момента основните средства от ЕС са предназначени главно за държавни структури, общини и бизнес. Оперативна програма "Административен капацитет", която има специален компонент за развитие на гражданското общество, не предвижда средства за НПО през 2011 г. Конкурси не бяха обявявани и през предходните 2 години. От ежегодно отпусканите от държавния бюджет средства за НПО само малка част се разпределя чрез конкурс. През 2010 от отпуснатите над 10 млн. лв. едва 150 хиляди бяха разпределени по този начин. За 2011 са предвидени 750 хиляди от общо 10,6 млн. лв. (7 %).
Според създателите на портала, голяма част от малките организации по места са преустановили дейността си. Това се потвърждава както от партньорите на портала в страната, така и от актуализациите на профилите на НПО в портала.
Добрата новина е, че останалите са наистина активни. Създадени са над 60 безплатни сайта на портала, публикуват се обяви за събития и т.н. Някои читалища успяват да съвместяват традиционната си читалищна дейност с различни граждански инициативи. Най-успешно се развиват НПО в социалната сфера, особено доставчиците на социални услуги, които успяха да се утвърдят като сериозен партньор на общините. В раздел „Кариера в НПО" всички активни обяви са в социалната сфера, посочи Любен Панов, програмен директор на ългарския център за нестопанско право (БЦНП) - един от създателите на портала.
Посещенията на портала дават представа за интересите на гражданите към неправителствения сектор. Най-много са търсенията по различни области, в които работят НПО, следвани от търсения на конкретни организации и възможности за доброволци и работа. Най-търсените организации работят с деца, младежи и семейства и в социалната сфера.
Много НПО са се посветили на популяризирането на доброволчеството в България. Кампаниите им са насочени най-вече към мотивиране на гражданите да даряват своя труд за общественозначими каузи.
Впечатляващо е, че търсенето за възможности за доброволен труд на портала е два пъти по-голямо от това за финансиране. Разделите за работа и доброволци са сред най-посещаваните. И ако търсенето на работа може да се разглежда като следствие от финансовата криза, то интересът към доброволния труд показва желанието за ангажиране с граждански каузи. Като цяло обаче НПО все още не се възползват в достатъчна степен от ресурса на доброволците, каза Георги Генчев, директор на Фондация ПАЦЕП.
2011 е обявена за Европейска година на доброволеца за НПО. Предвидени са множество инициативи както на НПО, така и от страна на държавата. Вече започна сформирането на смесена работна група за подготовка на законопроект за доброволчеството, допълват от портала.
Информационният портал за НПО в България е създаден от Българския център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация ПАЦЕП с финансиране от Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа. Той съдържа база данни от над 5 000 регистрирани организации и има повече от 145 000 посещения, като 85 000 от тях са уникални. Повече от 60 организации са се възползвали от възможността да създадат безплатно свои интернет страници.