Въпреки рекордните печалби банките пак вдигат таксите

17.02.2023 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Въпреки рекордната печалба от 2,1 млрд. лв. за изминалата година и активното кредитиране, банковата система у нас продължава да вдига таксите на услугите, които предлага за граждани и фирми
Въпреки рекордните печалби банките пак вдигат таксите
Снимка: под лиценза на creative commons

Въпреки рекордната печалба от 2,1 млрд. лв. за изминалата година и активното кредитиране, банковата система у нас продължава да вдига таксите на услугите, които предлага за граждани и фирми. Нова вълна от корекции в тарифите за физически лица предприемат от февруари, март и април няколко банки в страната. 

От 20 февруари Банка ДСК вдига цената на част от най-ползваните от гражданите банкови услуги. Вдига се таксата за откриване на сметка на гише - това вече ще струва 6 лева, а не 4 лв. Месечната такса за поддържка на сметка с дебитна карта към нея се вдига до 2,74 лв. при 2,60 лв. сега, а без дебитна карта услугата поскъпва с 50 ст. до 4,89 лв., пише segabg.com. Обслужването на безсрочен депозит става 3,91 лв. на месец от 3,50 лв. сега. Вдига се и таксата за поддръжка на студентска карта от 2,60 лв. на 2,74 лв.

Поскъпва още тегленето на пари от каса - банката ще прибира не 0,6% от изтеглената сума, а 0,7%, но не по-малко от 7 лв. Ако сметката е в евро, таксата става 0,8% от теглената сума, но не по-малко от 5 евро. Повече пари ще ни взимат и за внасяне на пари - сега таксата е 0,2% от сумата, която внасяме в левове, но се вдига на 0,25%. От 0,3% на 0,35% се покачва и таксата за внасяне на суми в евро. Доскоро безплатни услуги вече ще бъдат таксувани от Банка ДСК - например 10 лева ще струва закриване на разплащателна или спестовна сметка до 6 месеца от датата на откриване.

От 6 март Пощенска банка въвежда такса за внасяне на пари през банкомат. Досега тази услуга беше безплатна, но вече ще се таксува с 0,30 лв, но пак остава доста по-ниска от таксата за внасяне на пари в брой на гише.

Нови такси чакат и клиентите на Централна кооперативна банка от 27 март. Откриването на разплащателна сметка с дебитна карта вече ще струва 5 лева, а не 4 лв. За теглене на пари в брой от разплащателни и спестовни сметки ЦКБ ще прибира 0,6% от суми над 2000 лв., а не 0,5%. Вдига се и таксата за вътрешнобанкови и междубанкови преводи по сметки - от 3 на 3,50 лв. 

От април промени ще има и за клиентите на Първа инвестиционна банка. Теглене от пари от банкомат на ПИБ за клиенти на банката вече ще бъде таксувано с 0,15% от сумата, но не по-малко от 30 ст. Досега таксата беше 0,1% от сумата. Променя се и таксата за трансакции, свързани със залагания, като става 1,5% от сумата. ПИБ вече ще начислява и такса при внасяне на пари от банкомат - услуга, която в момента е безплатна. От банкомат на ПИБ с дебитна карта на банката таксата вече ще е 30 ст. Без такса остава внасянето на пари с кредитна карта. 

От началото на февруари и Българо-американска кредитна банка оскъпи някои от своите услуги. Теглене на пари с дебитна карта от банкомат на банката вече струва 30, а не 25 ст. От чужд банкомат таксата вече е 1,20 лв. при 0,99 лв. преди това. Повишена е таксата при теглене на суми в лева или евро от гише.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...