Собственикът на "Инерком България" Гинка Върбакова ще влезе в ръководството на "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Разпределение България" при условие, че сделката между българското дружество и чешката компания за бизнеса й в България бъде разрешена от регулаторите.
Това се разбира от позиция на "Инерком" до медиите. В началото на седмицата се разбра, че в края на ноември са насрочени общи събрания на дружествата с предложение от страна на ЧЕЗ Върбакова да влезе в надзорния съвет на "ЧЕЗ Електро".
Междувременно и говорителят на ЧЕЗ в Прага Алице Хоракова обяви, че компанията изпълнява своите задължения съгласно действащия договор за продажба на дяловете с "Инерком". "Една от точките в него е изпълнение на законовите изисквания, свързани със свикване на извънредно общо събрание в края на ноември и избор на нови членове на надзорния съвет, представляващи "Инерком", в случай че сделката бъде финализирана. Самото финализиране на сделката е при изпълнение на всички предварителни условия", уточнява Алице Хоракова, цитирана от агенция "Фокус".
В позицията се посочва още, че условията включват получаване на разрешение от Комисията за защита на конкуренцията и КЕВР и заплащане на договорената сума. В края на октомври антимонополната комисия отказа да разгледа заявлението на "Инерком" за покупка на българския бизнес на ЧЕЗ. То бе направено за втори път след като Гинка Върбакова излезе от някои от бизнесите си, за да не нарушава откритата по-рано пез годината пречка от комисията по линия на соларните централи.
В днешната си позиция "Инерком" обявява за пореден път, че компанията няма политически протекции и "изразява категорично несъгласие с подхода търговски дружества и бизнес организации да бъдат въвличани като инструмент за водене на политически кампании".
Последното е по повод изказване преди ден на депутата от БСП Елена Йончева и други нейни колеги, които се постараха да разпространят новината и да попитат Върбакова ли представлява държавата в ЧЕЗ. По този повод "Инерком" напомня, че в момента българската държава няма никакви дялове в ЧЕЗ и съответно няма законови основания да предлага членове на надзорните органи.