Върховният касационен съд (ВКС) ще заседава по искането на главния прокурор Сотир Цацаров да бъде възобновено делото за предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман. Заради високия обществен интерес то беше изтеглено с две седмици по-рано от предварително обявената дата - 23 октомври.
Освобождаването на австралиеца шест години и десет месеца преди края на 20-годишната му присъда за убийството на студента Андрей Монов предизвика обществена, политическа и експерта дискусия.
Определението на апелативните съдии Калин Калпакчиев, Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева беше коментирано в парламента, във Висшия съдебен съвет и на улицата, включително с обидни определения и заплахи, особено към Калпакчиев и Иванова.
Именно заради тяхното участие в съдебния състав Сотир Цацаров прати окончателното определение във Върховния касационен съд.
Сотир Цацаров иска преразглеждане на казуса, защото е финализиран с определение, а не с решение, и защото, според него, съдиите Калпакчиев и Иванова е трябвало да се отведат от делото заради лични връзки с Българския хелзинкски комитет, чийто председател Красимир Кънев пък е написал положителна характеристика за Полфрийман.
Освен заради високия обществен отзвук, но и защото, макар и освободен, Джок Полфрийман не може да напусне дома за чужденци в Бусманци, делото за предсрочното освобождаване беше пренасрочено за днес. Да присъстват на него се канят както негови защитници, така и хора, според които той трябва да изтърпи наказанието си до последния ден.
Недоволни от решението на Софийския апелативен съд организират протест пред Съдебната палата. Протестът е на ВМРО и той тече паралелно със съдебното заседание, което преминава при голям медиен интерес.
Самият Джок Полфрийман не е в съдебната зала. Адвокатът му коментира, че той няма да присъства.
Присъства посланикът на Австралия в Гърция, който ще следи делото.
„Този акт на съда не подлежи на възобновяване“, заяви в предаването „Преди всички“ Капка Костова, бивш съдия в наказателната колегия на ВКС.
„Преди да преценят основателността на искането, съставът трябва да прецени то допустимо ли е изобщо. Този акт на съда не е сред актовете, които подлежат на възобновяване. Внесен е законопроект за изменение на НПК, но не мисля, че дори да се постигне това изменение, в някакъв момент напред във времето, то може да бъде отнесено към казус, който вече е пред съда и днес ще бъде разгледан“.