Във вторник Върховният съд на Европа потвърди санкциите на Европейския съюз по отношение на Русия във връзка с конфликта в Украйна, включително и спрямо най-голямата петролна компания "Роснефт", потвърждавайки по този начин компетентността на съда по отношение на външната политика на Съюза, предава агенция Ройтерс.
ЕС наложи санкции на Русия след анексията на Крим от Украйна през 2014-а година и впоследствие ги усили, тъй като Москва продължи да подкрепя сепаратисткия бунт в промишлено развитата Източна Украйна.
Трябва да се има предвид, че санкциите включват и компанията "Роснфет" с оглед на факта, че нейният ръководител Игор Сечин се счита за близък съюзник на руския президент Владимир Путин.
Съдът на Европейските общности (СЕО) каза, че ограничителните мерки в отговор на кризата в Украйна срещу определени руски предприятия, включително и "Роснефт", са валидни.
С днешното си решение СЕО потвърди своята юрисдикция да се произнася по въпроси за общата външна политика и за политиката на сигурност на ЕС - сфера, която предизвиква жестоки раздори между Брюксел и националните правителства, които искат да запазят своя правен суверенитет.
Адвокатът на компанията "Роснефт" заяви пред репортери, че е разочарован от решението на съда. Също така бих казал, че има пречка за съдебна защита в рамките на ЕС в сферата на санкциите, тъй като съдът приема факта, че една компания е достатъчно да бъде възприета като частична държавна собственост, за да се превърне в мишена на тези санкции, каза адвокатът на руската фирма Лоде ван ден Хенде.
Европейският съд заяви, че той смята, че ограничаването на правенето на бизнес от страна на "Роснефт" е пропорционално на тежестта на санкциите, наложени на Русия с оглед на украинската криза.
От своя страна "Роснефт" нарече днешното решение незаконно, безпочвено и политизирано. Решението показва, че върховенството на закона в Европа се заменя с върховенството на политическата ситуация, се посочва в изявление на руския петролен гигант.
"Роснефт" продължава да настоява, че не е извършила незаконни действия в каквито и да са области на юрисдикции, в които компанията провежда своята дейност, включително и в Украйна, и няма нищо общо с украинската криза, допълни компанията.