Човешките гени не могат да бъдат патентовани, отсъди Върховният съд на САЩ, съобщава „Би Би Си“. Изкуствено копираното ДНК обаче може да бъде обект на претенции за интелектуална собственост, гласи решението.
С това си действие съдът анулира претенциите на базираната в Юта фирма Myriad Genetics за патенти на гени, свързани с рак на яйчниците и такъв на гърдата.
Съдът е постановил, че ДНК-то произхожда от природата и поради това няма как да бъде обект на патентоване.
Щатската биотехнологична индустрия преди това бе предупредила, че подобна забрана върху патентите би осуетила сериозно количество инвестиции в генното инженерство и терапия.
Същевременно съдът зае донякъде изгодна позиция за биотехнолозите и корпорациите. В решението е посочено, че синтетичните молекули, или изкуствено копираното ДНК, може да е обект на интелектуална собственост, защото „не се среща в естествен вид в природата“.
Компромисното решение вдигна акциите на участващата като една страна по конфликта Myriad Genetics. Другата страна е неправителствената организация Американския съюз за граждански права (ACLU). Битката между тях се води от 2009 година.
Myriad твърди, че въпросните гени, са били „изолирани“ от компанията и са били обработени така, че вече са обект на патентоване. ACLU контрира, че гените са и винаги ще бъдат продукт на природата и няма как да се осмислят като интелектуална собственост по силата на законодателството на САЩ.
Федералният съд в Ню Йорк отсъди в полза на ACLU през 2010 година. След това обаче апелативен съд на два пъти гласува в полза на Myriad. Окончателното компромисно решение на Върховният съд вече урежда спора. Според данни на Медицинския колеж „Уейл Корнъл“ в САЩ, близо 40% от човешкия геном е патентован.