Действията на БНБ по казуса КТБ са в сянка, човек не знае какво точно предвиждат да направят. Факт е, че досега много повече съмнения предизвиква дейността на БНБ спрямо КТБ, отколкото увереност. Това коментира икономистът и бивш член на Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ) Гарабед Минасян.
Той твърди, че Централната банка има изключителни възможности за спасяването на КТБ. Според него обаче все още не е ясно какви стъпки ще бъдат предприети относно финансовата институция.
Според Минасян е странна активността на главния прокурор Сотир Цацаров по казуса с КТБ.
"Това не е негова работа. В законите за БНБ и за кредитните институции действително се отрежда мястото и на съдебната система при обявяването на окончателен фалит или ликвидация на банката, но това става с предложение на БНБ", обяснява експертът в интервю за БНР.
По неговите думи Централната банка е независима институция и не е желателно да има такъв род намеси.
"Към всичко това се прибавя и съмнението доколко главният прокурор е достатъчно добър специалист по финанси и по банки, та да може да преценява къде какво е необходимо и как да се прилага. Това, което досега знаем, е, че активността, която предприема прокуратурата, е много повече съмнителна", допълва Минасян.
По думите на икономиста е естествено и нормално мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев да се опитва да спаси поставената под специален надзор финансова институция. "Малко или много тя е негова. Не му е безразлично какво ще стане с нея. Търси начин за спасяването", смята експертът.
Междувременно икономистът Красимир Ангарски коментира, че ако бъде затворена КТБ, ще бъде изразходван целият ресурс на Фонда за гарантиране на влоговете и ще се предизвика системен риск. Според него именно затова банката трябва и може да бъде спасена.
От своя страна главният прокурор Сотир Цацаров се обяви за преструктурирането на КТБ. Според него това e по-добрият вариант от ликвидацията. По неговите думи изходът от кризата с поставената под специален надзор финансова институция не трябва да бъде нейната "финансова смърт".