ГЕРБ и БСП вкопчени в предизборна битка

19.10.2011 | 15:01
по статията работи:
НЦИОМ не отчита промяна в подреждането на кандидатите
ГЕРБ и БСП вкопчени в предизборна битка

Подреждането на водещите кандидат-президентски двойки е без промяна, предава БГНЕС, цитирайки НЦИОМ по данни от национално представително проучване. То е проведено в периода от 12 до 17 октомври 2011 година, а интервюираните са 1000 пълнолетни лица в 86 населени места.

Кандидатите на ГЕРБ Росен Плевнелиев и Маргарита Попова все още са начело като 30% от интервюираните биха дали своя вот за тях. Това е с 2% по-малко в сравнение с първата седмица от кампанията.

На второ място остават Ивайло Калфин и Стефан Данаилов с 21%, което е увеличение с 3% за последните две седмици.

Издигнатите от Инициативен комитет Меглена Кунева и Любомир Христов пък печелят 8% от гласовете на избирателите - равнище, което не е преживяло особена промяна от началото на кампаниятал

40% от деклариралите категоричен вот биха го дали за Плевнелиев и Попова, 28% биха гласували за Калфин и Данаилов, и 9% - за Кунева и Христов. Получените резултати отново показват, че победителят в президентската надпревара ще бъде излъчен на втори тур.

След водещите три кандидатски двойки се наместват Волен Сидеров и Павел Шопов (4%), Румен Христов и Емануил Йорданов (3%) и Светослав Витков и Венцислав Мицов (2%). Последните издигат кампания, която е значително по-нетрадиционна и атрактивна, както и разчитаща на популяризация в социалните мрежи.

През последната седмица на кампанията НЦИОМ регистрира ръст в мобилизацията на симпатизантите на основните политически сили. 80% от избирателите на ГЕРБ към момента декларират готовност да гласуват за своите кандидати в президентския вот. Същият е делът и на симпатизантите на БСП, които застават зад партийния си избор. При проиграването на балотажа между кандидата на ГЕРБ и този на БСП, мобилизацията на партийните ядра нараства до над 90%.

Ако днес се провеждаше балотаж за президент между кандидатите на ГЕРБ и на БСП, то за Плевнелиев биха гласували 45% от респондентите, а за Калфин - 29%. При балотаж кандидатите на ГЕРБ биха могли да разчитат на гласове от симпатизантите на Синята коалиция, както и на гласове от Атака. Кандидатът на БСП би привлякъл при балотаж гласове от ДПС. При балотаж между кандидатите на ГЕРБ и на БСП, избирателите на Меглена Кунева не декларират да имат свой фаворит сред двамата кандидати за момента, заемайки по-скоро неутрална позиция.

Изследването установява, че кампанията не мотивира значими дялове нови избиратели да гласуват на предстоящите избори за президент. В него се регистрират съизмерими дялове на желаещи да гласуват както на вота за президент, така и на местните избори.

След тези избори анализаторите на изборния процес ще могат да установят доколко и как новата изборна практика за провеждане на избори "две в едно" ще повлияе на избирателната активност и върху електоралните предпочитания, заявяват.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.02   1633 г. – Галилео Галилей пристига в Рим за своя процес пред Инквизицията. 1689 г. – Уилям III е провъзгласен за крал на Англия. 1777 г. – Арестуван е...