С предложения за промени в закона депутати от ГЕРБ искат да ограничат обжалването на екологичните оценки за големи инвестиционни проекти в национално значими обекти, каквито са националните паркове като "Пирин" и "Рила".
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов, бившият министър на околната среда Ивелина Василева и Станислав Иванов предлагат сериозна промяна в Закона за опазване на околната среда, която облекчава и съкращава процедурите по оценка въздействието на околната среда (ОВОС) на инвестиционни намерения в обекти от национално значение. Поправките са депозирани в деловодството на парламента във вторник.
От ГЕРБ предлагат окончателни да бъдат решенията на съда още на първа инстанция, когато става дума за обжалвани решения на министъра на околната среда за инвестиционни намерения за обекти от национално значение, които са определени с акт на Министерския съвет.
Друг съществен момент, който депутатите предлагат, е въвеждането на "особено съдебно производство", чиято цел е решенията по жалбите да бъдат издавани до шест месеца от тяхното депозиране. В момента такъв времеви срок в закона не е указан.
Ако бъдат одобрени предложенията, това ще ускори строителството в национално значими обекти, но също може да се тълкува като ограничаване на конституционни права на гражданите и граждански организации да обжалват инвестиционни намерения. Поправките биха ограничили възможностите на екоорганизации, които използват съдебни процедури, за да възпрепятстват даден инвестиционен проект.
Обжалвания в момента бавят във времето инвестиционни проекти за магистрали, национални и природни паркове. Такива са например строителството на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле, инвестиционните намерения за ново строителство над Банско в Национален парк "Пирин". Именно за Пирин наскоро министърът на екологията Нено Димов заяви, че ще чака решението на съда.
"С цел да се съкрати съществено времето за процедиране и влизане в сила на изграждането на обекти с национално значение и за да се избегнат дългите и тежки процедури на обжалване считаме, че не е необходим касационен контрол", мотивират се вносителите и уточняват, че става дума за обекти от национално значение, които са преминали всички съгласувателни процедури.
Според тях това е достатъчна гаранция за участието на обществеността, която по думите им ще запази правото си да изразява своето мнение по резултатите от ОВОС на най-ранен етап.