За момента от 264 общини само 16% имат достъп до природен газ. В тях 10% от домакинствата имат достъп до мрежата и само 3% са газифицирани. Това коментира за Агенция "Фокус" Георги Базаджиев, председател на комитет "Устойчиво развитие" към Българска асоциация "Природен газ".
Първоначалната инвестиция се движи в много голям диапазон в зависимост от изходното състояние и потребностите на домакинството. Пенсионери, отопляващи едно помещение, могат да се газифицират с газов конвертор, без да изграждат водна инсталация. В самостоятелни къщи с изградена отоплителна инсталация може да сменят само горелка или котел. Общо от 3 000 до 5 000 лв. е най-често срещаната необходима инвестиция.
Средногодишният разход на едно домакинство за природен газ за отопление, готвене и топла вода е различен за различните градове. Въпреки това той върви в границите от 700 до 1300 куб. метра "синьо" гориво, което е от 650 до 1200 лв. на година. Необходимата инвестиция зависи от вида и размера на жилището.
Тромавата процедура особено за многофамилните жилища, изискваща решение на общото събрание, изготвяне и съгласуване на проектите в общината, затруднява и бави процеса на газификация. Това коментира експертът. Той добави, че заедно с ниската покупателна способност на основната част от населението у нас се получава един бавен за нуждите на България ръст на битовата газификация от 6 - 10% годишно.