Съоснователят на втората най-голяма газова компания в САЩ Chesapeake Обри Маклендън попадна под ударите на разследване на „Ройтерс“, като според агенцията е извършвал финансови злоупотреби в своя ползва.
Разследването изобличава Маклендън в използване на ресурсите на Chesapeake за собствена изгода, като става въпрос потенциално за много големи злоупотреби. През последните три години газовият магнат е взел заеми на обща стойност 1,1 млрд. долара, като е предлагал като гаранция дела си в разработвани от Chesapeake газови кладенци. Делът му обаче се е определял като "косвен", а заемите са взети чрез три компании, които са управлявани от Маклендън. Цялата операция е правена, за да може след това Маклендън да реинвестира парите в кладенците при 2,5% лихва, като същевременно използва като обезпечение за кредитите същите дялове в кладенците, които реинвестира, сочи анализът на Reuters.
Отделно има клаузи, които на практика задължават изпълнителният директор на Chesapeake да защитава интереса на заемодателите, а не на компанията, за която отговаря – т.е. в един момент условията по заемите на Маклендън може да се прехвърлят на Chesapeake.
Разкритието за финансовите операции на съоснователя на газовата компания се прави в момент, в който Chesapeake изпитва недостиг на средства заради падащите цени на природния газ в САЩ.
"Ако г-н Маклендън е взимал заеми посредством собствени компании, които са конкуренти на Chesapeake, то може да говорим за конфликт на интереси. Дали при разработката на находищата той гледа собствения си интерес или този на Chesapeake”, коментира Джошуа Фърши, професор по корпоративно право в Университета на Северна Дакота.
Засега от Chesapeake отричат, че сделките на изпълнителния им директор касаят компанията и ги считат за частен въпрос.
В момента компанията разработва над 2 хил. газови кладенеца годишно.