Българската народна банка (БНБ) е длъжна да реши какво да предприеме по случая с Корпоративна търговска банка (КТБ), за да не допусне превратно тълкуване на случващото се с всички произтичащи от това негативни последствия. Това коментира икономистът Гарабед Минасян в интервю пред в-к „Труд“.
Той подчерта, че е категорично против идеята за осигуряване на защита на всички депозити в КТБ. Икономистът обясни, че гарантирането на депозитите по закон се отнася до защитаването на интересите на спестителите с малки суми в банките. „Депозитите над 100 000 евро обаче не са просто спестявания, а инвестиции. Инвестициите са винаги рискови и е редно инвеститорът да оцени и да поеме своя риск“, обяснява той.
На въпрос за идеята на централната банка да се спасят всички влогове в КТБ, Минасян отговори, че не е наясно с основанията за подобно предложение. „Нямам представа за основанията на БНБ, но не споделям опасенията от възникване на “непредвидим хаос”, ако не се гарантират всички депозити“, каза той.
По отношение на банковата система у нас, икономистът подчерта, че показателите говорят за относителна стабилност на финансовите институции.
Гарабед Минасян акцентира върху това, че в момента, когато правителството е в оставка, основният проблем се корени в замразяването на инвестиционната и икономическата активност. По неговите думи е невъзможно икономиката у нас да остане независима от ситуацията в политическия сектор. „Съвременната икономика зависи в решаваща степен от състоянието на процесите в надикономиката - политика, образование, демография, култура“, обяснява Минасян.
По думите на икономиста в момента въпросът за бюджета на страната не е толкова належащ. „Не бюджетът е главният текущ проблем. Законът ясно казва какво се прави при негласуван от парламента бюджет за настоящата година - държавните разходи се формират в съответствие с бюджета за същите месеци на предходната година“, разясни той.