Германия и Франция се договориха да създадат работна група, която да излезе през юли с предложения за укрепване на еврозоната, заявиха в понеделник финансовите министри на двете държави след тяхната първа среща откакто Емануел Макрон беше избран за френски президент, съобщава БНР.
Новият френски министър на финансите Бруно Льо Мер заяви, че работната група ще разгледа въпроси като насърчаване на фискалното сближаване, координиране на икономическата политика и проучване на инвестиционни проекти, насочени към стимулиране на икономическия растеж и намаляване на безработицата. Льо Мер също така посочи, че Франция ще изпълни ангажимента си да намали своя държавен дълг.
Франция ще спази европейския си ангажимент за намаляване на дефицита и ние няма да направим това, за да угодим на Европейската комисия, а защото това е добре за нашата страна, каза той на първата си съвместна пресконференция в Берлин с германския финансов министър Волфганг Шойбле.
Бруно Льо Мер изрази увереност, че ще работи добре с Шойбле в полза на Франция, Германия и на цяла Европа и подчерта, че днес двамата са взели решение да дадат нов импулс на еврозоната чрез формирането на работна група, която да представи конкретни идеи за по-нататъшното развитие на региона. Ние ще следим за по-нататъшна фискална конвергенция, за координирана икономическа политика и за бъдещи инициативи за инвестиции, каза френският финансов министър и допълни: Ние вече сме готови да ускорим европейската институционна интеграция. Относно Гърция, Бруно Льо Мер посочи, че Франция желае нейното запазване в рамките на еврозоната и отбеляза, че по-късно днес Еврогрупата ще обсъди технически решения за намаляване на гръцката дългова тежест. От своя страна Шойбле заяви, че Германия и Франция имат специална лидерска роля за укрепване на еврозоната.
Според него еврозоната остава икономически уязвима с оглед на макроикономически дисбаланси и ниската основна инфлация в региона. Въпреки настоящото укрепване на икономическото възстановяване в еврозоната, не всичките държави - членки са се възстановили напълно от последната криза и регионът на единната европейска валута е все още уязвим поради големите макроикономически дисбаланси, ниската основна инфлация и съществената финансова фрагментация, допълни той. Шойбле също засегна въпросите, свързани с Гърция, като отбеляза, че договорените с властите в Атина реформи са “забележителни“. Според него целта е да се направи Гърция по-конкурентноспособна.
Германският финансов министър посочи, че МВФ е по-резервиран в своите оценки по отношение на Гърция, отколкото членовете на еврозоната. Еврозоната и МВФ са все още на различно мнение относно дълговата устойчивост на Гърция, но ние ще се опитаме да намери решение на този въпрос.
Прекалено рано е да се говори за евентуална нова спасителна финансова програма за Гърция, каза Волфганг Шойбле.
В своето съвместно изявление финансовите министри на Франция и Германия посочиха, че са съгласни, че е необходима по-дълбока координация и интегриране на икономическата политика, за да се постигне реално икономическо сближаване. За тази цел завършването на Единния банков съюз е приоритет, както е предвидено в пътната карта на Екофин (финансовите министри от ЕС) от юни 2016-а година, заявиха те.