Няколко от германските конституционни съдии, които трябва да решат дали Лисабонския договор е съвместим с германската конституция, изразиха скептицизъм по отношение на по-тясната европейска интеграция, предаде EUobserver.
Дебатът във Федералния конституционен съд относно Лисабонския договор се съсредоточи върху наказателното право и доколко то трябва да урегулира отношенията в самите страни-членки, а не в ЕС като цяло т.е. дали Съюзът трябва да получи по-големи правомощия в тази област. Според съдия Херберт Ландау новите правомощия на ЕС в наказателното право, предвидени в Лисабонския договор, засягат "основни въпроси" на германското законодателство. Съдия Удо Ди Фабио, който ще обяви решението на съда, постави и въпроса дали прехвърлянето на повече правомощия към Брюксел означава и повече свобода за европейските граждани. Като цяло четирима от осем съдии оспориха Лисабонския договор.
Съгласно информация на Frankfurter Allgemeine Zeitung съдиите са единни в едно – че документът далеч не е „шедьовър на литературното изкуство”. Някои от по-неясните пасажи на Лисабонския договор бяха прочетени на глас и предизвикаха бурен смях в залата, твърди авторитетната германска медия.
Днес (11.02.09) съдът трябва да излезе с решение, като основно ще се разглежда възможността за прилагане на член 146 от германската конституция – свикване на референдум в случай, че конституционният ред в страната може да бъде променен. Припомняме, че и двете камари на германския парламент одобриха Лисабонския договор, но президентът Хорст Кьолер реши да изчака решението на съда и не подписа документа.