Партиите в управляващата коалиция в Германия постигнаха съгласие относно това как да осъществят приемането на Лисабонския договор след седмици на усилени преговори, предаде EUobserver.
Първоначално крилото на Християндемократичната партия от Бавария (CSU) поиска новия закон за Лисабонския договор да обвързва правителството по-тясно с Бундестага и Бундесрата преди да се сключва каквито и да е споразумения с Брюксел по отношение на промяна на европейската законова рамка.. В крайна сметка CSU се съгласи на по-мека позиция, съгласно която Берлин трябва да изслушва парламента, но няма да е юридически задължен да приеме позицията му.
"Не се чувстваме като загубила страна, тъй като позицията на Бундестага и Бундесрата беше подобрена като цяло", каза главният преговарящ от CSU Хартмут Кошик.
Според Томас Оперман, един от лидерите на социалдемократите в германския парламент, CSU не е успяла да наложи нито едно от предварителните си искания. „Федералното правителство остава незасегнато на европейско ниво, а в същото време парламентът получи по-голяма роля в тази насока”, каза той.
В момента единствено крайнолявата партия Die Linke не е съгласна с постигнатото споразумение за нов закон, но това е недостатъчно за да бъде спряна нормата. Законопроектът ще мине на първо четене в Бундестага на 26 август и на второ – на 8 септември. Очаква се на 18 септември и Бундесрата да го одобри и след това нормата трябва да получи последно одобрение от Федералния конституционен съд в Кралсруе.