Германските депутати бяха поставени в положение на „извънредна ситуация” от Федералния конституционен съд тъй като по възможност трябва да приемат нов закон за засилване на правомощията на парламента в процеса на вземане на решения на европейско ниво преди изборите през септември, предаде EUobserver.
Новият закон е част от решението на Федералния конституционен съд, касаещо ратификацията на Лисабонския договор. Съдът поиска да се засилят правомощията на парламента като условие за ратификацията на Лисабонския договор. Затова сега германският парламент трябва да се справи преди провеждането на втория референдум в Ейре (най-вероятно на 2 октомври) и преди разпускането на самия парламент за общите избори на 27 септември.
Ситуацията предизвика свикване на извънредна сесия на Бундестага на 26 август, когато ще се състои първо четене на новия проектозакон. Второто и третото четене ще се проведат на 8 септември, а Бундесрата ще одобри Лисабонския договор на 18 септември. След това идва времето за подписа на германския президент Хорст Кьолер и окончателното завършване на процеса на ратификацията в Германия.
Според германските депутати времето е твърде кратко за извършването на подобна законодателна дейност. Нормално подобен процес отнема поне половин година. Все пак вече има проектозакон относно правомощията на германския парламент в случай на влизане в сила на Лисабонския договор, но той беше определен от Конституционния съд за твърде слаб.